Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníPozor! Lichožrouti se vrátili!

05.11.2010   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Že ještě nevíte, kdo ti lichožrouti jsou? No přeci malí tvorové, kteří se živí ponožkami. Sbaští vždy ovšem pouze jednu, a tak, máte-li doma problémy s tím, že vám do páru každou chvíli nějaká chybí, je to jisté. Jsou u vás doma a nic nenaděláte. Ale nezoufejte, zlí povětšinou nejsou. Pravda, nepatří-li zrovna do gangu Kudly Dederona.

V kategorii pro děti a mládež byli Lichožrouti, první díl příběhů těchto nebývalých tvorů, vítězem Magnesia Litera 2008. Nyní přichází druhý, Lichožrouti se vracejí.

Téměř dva roky byl u nás doma klid. Každý pátek prádlo do pračky, během soboty vyvonělo na šňůře na balkoně pěkně vyrovnané jako slepičky na bidýlku. Ve skříni naprostý pořádek, hned se vědělo, kam sáhnout, a bylo jisté, že sáhnu-li, jsou tam. A obě. Jenže!!! Přišel Pavel &Srut a s ním se vrátili lichožrouti.

A naplno. Hlavní hrdina Hihlík se tentokrát vydává hledat rodiče do Afriky. Tam nejdříve potkává tajuplného sira Jamesona Archibalda Sockwella a s ním přijíždí do vily Nový život, zlaté klícky pro lichožrouty vybudované sirem J.A.S. Odtud je unesen do džungle, ale to už bych prozrazovala zbytečně moc.
Svými hrdiny je tato kniha opět sondou do mezilidských vztahů, kam děti pronikají prostřednictvím napínavých dobrodružství střídajících se v prostředí rodných Čech a exotické Afriky. Charaktery postav jsou záměrně postaveny na dobře zřetelném protikladu , tady je zlo, tady dobro. Ale zrovna tak jako ve skutečném světě nic není jednoduché a takové, jak by se na první pohled zdálo. Nechybí ukázka hrdiny, který se přirozeně musí i bát, láska k rodičům, ale i k dívce, dokonce touha po domově v Čechách. Najdeme tu souboje se zkažeností světa a vítězství dobra. Za cenné v dnešní době považuji i poukázání na to, že cizí, jiný svět může někdy vzbuzovat strach, ale je ve skutečnosti také přínosem. Tady se Hihlík dokonce zamiluje do černošské Kawy, která s ním odjíždí žít do Prahy. Takže nakonec vše dobře dopadne, jak to mají děti rády. Tedy nejen ony.
Poutavě psaný text je členěný do kapitol s příznačnými názvy, může být tedy vhodným čtením na pokračování třeba i na dobrou noc. Poutavé bude i pro vás, rodiče, věřte mi.
Velkou předností jsou i originální jemné ilustrace, které nádherně doplňují děj a podpoří na plné obrátky čtenářovu fantazii. Spolu s textem tvoří jednotný celek, jsou rovnocennými partnery. Přesně tohle malý čtenář vyhledává. A dobře ví proč.
Jenom jedna věc na okraj. Když jsem byla malá, také jsem milovala ilustrované knihy. Vlastně i to vždy rozhodovalo, zda jsem si knihu vybrala. Ale často jsem byla při čtení rozladěná, když obrázky neodpovídaly svým umístěním ději, myšlenky mi odbíhaly v tu chvíli nutně jinam, zase zpátky, nebo naopak. A tady je tomu povětšinou zrovna tak. Přimlouvala bych se za nejmenší čtenáře o jednotnou rovinu. Pro příště, protože lichožrouti už se určitě chystají pokračovat.


Pavel &Srut
Lichožrouti se vracejí 
Ilustrace Galina Miklínová
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2010

www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Navždy už bez tebe (občasný) - 9.11.2010 - 11:48

připomíná mi to...příroda spí, člověk by měl "zklidnit hormóny"a pohroužit se do sebe a bejt víc harmony: D)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0443 s