Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDuch vládnoucí v linii sever-jih

08.11.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čítanka pro milovníky architektury, učebnice pro její elévy, precedens pro tvůrce krajiny, jež vstoupila do služeb člověka. Znovu! Lépe! Kde člověk v ní začal žít. Světově proslulý norský historik a teoretik architektury Christian Norberg-Schulz přichází s druhým vydáním své slavné a v našich zemích dávno rozebrané knihy Genius loci. Filozofie a etika staveb v kostce.

Linii tohoto zásadního díla pan Christian Norberg-Schulz postavil na osu Praha-Řím-Chartúm. V prvním plánu se zdá, že po světě se etablující architektura v té které době potřebuje především ochranu. Omyl. Slavný Nor nás drží ve svém vybraném koridoru a ukazuje, že v pochopení krajiny a stavebních prvků tam užitých spočívá dotvoření dějinného působiště člověka, zahrnujíc přitom i tu ochranu zděděného. Pomáhá nám prostě hledat svou identitu, vytrácející se posledních sto let z našich pohledů na místa, kde hodláme prožít život.

Obsah a úhel pohledu na něj balancuje mezi náročným filozofickým a snáze uchopitelnějším naučně-populárním výkladem toho prvního. Složité? Ale ne. Stačí jít po významu slov. A ten je v knize pochopitelný i pro laika, jako jsem já. A navíc je tu široké spektrum fotografického materiálu, na kterém architekt ukazuje člověčí existencionalismus ve svém terénu. Srozumitelný výklad svých teorií zde autor obhajuje s grácií až obdivuhodnou.

Kniha je rozdělena do kapitol a podkapitol, které čtenáře vedou k jednomu. K vlastní úvaze, co je a má být architektura a co je pouze stavebnictví, snad ještě jeho boom, či kalamita tím boomem způsobená. A je to. Snadné. Pojďme do Prahy. Ta nám je blízká. A zde autorův text: Pražské stavby (rozuměj ty, o které svět jeví zájem, nikoli neosobní sídliště okolo historického jádra, pozn.aut.) tak v sobě shromažďují a zhušťují „genia loci“ a proměňují město v místo nasycené významy, jejichž kořeny tkví v domácím prostředí. V jeho zařazení do našich životů, dodávám. „Naše srdce se dosud ničeho nezbavila,“ řekl zřejmě už před vzniklou myšlenkou kdysi Kafka a slovutný Nor výrok neváhal použít.

Závěrem? Nádhera, která nemůže chybět v knihovničce žádného, kdo ví, proč zde žije.

Christian Norberg-Schulz: Genius loci
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2010
Titulka
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.054 s