Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 10.8.2020, svátek má Vavřinec 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12924
Komentářů: 11146


MěřeníNa co do kina - 45. týden

08.11.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Češi mají takové úsloví: Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Rád bych ho parafrázoval v souvislosti s tímto článkem: Kdo do kina nechodí, sám sobě škodí. Stačí si totiž přečíst stručnou charakteristiku nových premiérových titulů a řekněte sami: Nelákají vás? Můžete zůstat doma?

PIKO
Původně byl projekt s pracovním názvem Cestou z pekla zamýšlen jako celovečerní dokument, ve kterém byly konfrontovány životní příběhy trojice mužů, jejichž osudy různým způsobem determinovala droga. Jeden patřil k nejvýraznějším vynálezcům a „vařičům“ pervitinu u nás, druhý léta působil v protidrogovém oddělení policie a třetí, známý rocker, propadl drogové závislosti. Dramatické zvraty v osudech této trojice reálných hrdinů inspirovaly posléze producenty a tvůrce filmu k nápadu zkombinovat dokumentární výpověď s hranými sekvencemi. V nich se zrcadlí strhující pád na samé dno a „cesta z pekla“ zpátky do života.

Ve filmu budete sledovat prolínající se osudy. Pavel - v 70.letech se dostal do malé komunity lidí, experimentující s omamnými látkami, které v tehdy totalitním Československu oficiálně neexistovaly. Později stál u zrodu krystalické formy pervitinu, který se tak stal českým patentem a který nepřímo připravil o život statisíce lidí po celém světě. Praha se stává Amsterdamem východu, Pavel jeho vůdčí osobou. Je tomu však rád? Osud Pavlovi nepřál po celý život, na jeho zdánlivém konci, v toxické psychóze, několikrát takřka přežil vlastní smrt. Dostal se do vězení, výbuch, který nakonec při výrobě jedné z dávek zavinil, mu způsobil těžká zranění a doživotní postižení. V současné době pracuje jako terapeut v Bohnicích, kde paradoxně léčí oběti jeho několik desítek let starého vynálezu.

Pavlův osud však sledujeme i jinýma očima. Fífa, byl po celý život členem policejní organizace, zabývající se drogovou kriminalitou. Dnes už bývalý člen současné protidrogové centrály sledoval Pavla z druhé strany řeky. Téměř dvacet let ho stíhal, ale také poznával jako člověka. Přestože byl nucen Pavla zavřít, jejich souboj pomalu přerostl v přátelství, které trvá dodnes.

Je zde však také Dan Horyna, frontman legendární rockové kapely Vitacit. Možná první člověk, který Pavlův přípravek vyzkoušel, a také první člověk, který ho přežil, jako jeden z mála. Před několika lety konvertoval k buddhismu a dnes žije bez drog a pracuje jako terapeut.

Mladý režisér Tomáš Řehořek, který zaujal filmové diváky svou prvotinou Proměny, přichází s unikátní sondou do osudů lidí, kteří strávili část života se stínu drogy. Film Piko vychází z dokumentárních výpovědí skutečných hrdinů, které ovšem dostanou dramatickou podobu hraného filmového příběhu. V roli Pavla , člověka, který se stal klíčovou osobou českého drogové výroby, se představí Rosťa Novák ( originální projekt La Putyka, seriály Bazén či Velmi křehké vztahy), Fífu vytvoří Miloslav König ( Tajnosti), charismatického muzikanta Horynu si zahraje Štěpán Benoni (seriál Ulice). Do kin uvádí společnost Falcon.
Záběr z filmu PIKO není nutno komentovat, mluví sám za sebe
********************************
ĎÁBEL (Devil)
Když nejede výtah v mrakodrapu, je to nepříjemné. Když jste zrovna uvnitř té plechové krabice, je to peklo. A když je v ní s vámi někdo, kdo vám usiluje o život, je to horor. Slavný hororový tvůrce M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vesnice) se pustil do produkce ambiciózního projektu série thrillerů podle vlastních povídek, které se budou zaštiťovat značkou The Night Chronicles. Film Ďábel je prvním z nich.

Distribuční slogan: Pět lidí v pasti. A bude ještě hůř. Jeden z nich je totiž… - potřebujete vědět víc před návštěvou kina ?

Zprvu poklidná atmosféra mezi pěti pasažéry výtahu začne s přibývajícími minutami houstnout. A když si s nefungujícím výtahem neví rady ani technici ze správy budovy, přivolabí hadsičí i polisté, atmosféra houstne až k vybuchnutí. Detektiva Bowdena (Chris Messina) sem původně přivedla jedna podivná sebevražda, jenže záhy bude mít na starost mnohem větší případ. Lidé ve výtahu totiž postupně začnou umírat. Tím se sice zároveň zužuje seznam podezřelých, jenže ukažte prstem na vraha, když před každou smrtí záhadně vypadne světlo, takže záznamy bezpečnostní kamery ze stropu zdviže jsou k ničemu? V Bowdenovi navíc sílí podezření, že tu pětici nepřivedla do téhož výtahu náhoda, ale rafinovaný plán, jehož součástí je i on sám.
Shyamalan se v tomto případě rozhodl spokojit se pouze s rolí producenta a najít mladé, perspektivní tvůrce, kteří by jeho námět proměnili ve film. Nalezl je ve scenáristovi Brianu Nelsonovi (V pasti, Třicet dní dlouhá noc) a režisérsko-sourozenecké dvojce Johnu Ericu a Drewovi Dowdleovi (Karanténa). Prvního zvolil proto, že dokázal z jediné věty vykouzlit propracovaný scénář, a bratry kvůli schopnosti vyděsit diváka prakticky v každém záběru. Z jejich „zábavného“ filmu ovšem dost mrazí. A taky se prý začnete bát jezdit ve výtahu.
 
Kdo z nich je "ďábel" a kdo oběť?
*********************************

DÍVKA, KTERÁ SI HRÁLA S OHNĚM  (Flickan som lekte med elden) 
Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním materiálu o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Lisbeth Salanderové (Noomi Rapace), tajemné punkerky a hackerky, známé z prvního dílu Milénia. Lisbeth se po roce stráveném v zahraničí vrátila zpět do Švédska, aby svému poručníkovi připomněla jejich starou dohodu. Její poručník je ale brzy nalezen mrtvý a Lisbeth je i v tomto případě podezřelou číslo jedna. Policie po Lisbeth zahajuje celostátní pátrání, podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Novinář Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) je ale přesvědčen o její nevině…

Film DÍVKA, KTERÁ SI HRÁLA S OHNĚM (uvádí Bontonfilm) je natočen podle druhé částí trilogie „Millenium“, švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona (1954-2004). Od roku 2005, kdy ve Švédsku vyšla první kniha, se celá trilogie stala velkým mezinárodním bestsellerem s 21 milióny prodanými knihami ve více než 40 zemích. Sám Larsson se bohužel velkého triumfu svého díla nedožil – zemřel náhle v roce 2004, krátce poté co předal rukopisy knih svému švédskému vydavateli.

Noomi Rapace v podezření
**************************************
KVÍLENÍ (Howl)
San Francisco, rok 1957. Báseň Allena Ginsberga Kvílení se stává předmětem soudního líčení. U soudu je obviněn jak autor tak vydavatel Lawrenc Ferlinghetti ze údajnou obscénnost. Podle strážců veřejné morálky je báseň „neamerická“, protože otevřeně zpodobňuje homosexualitu a užívání drog.

Děj filmu se skládá z několika vzájemně propletených linií, v nichž se odráží nejen reakce americké společnosti na nejslavnější dílo beatnické generace, ale i bouřlivý Ginsbergův život a jeho snaha najít co nejautentičtější umělecké vyjádření bez ohledu na konformní morálku a touha uniknout halucinogenní realitě.

Film tak nabídne jak samotnou báseň, tak rekonstrukci soudního přelíčení a k tomu ještě něco ze života samotného autora, který nikdy nezapíral své homosexuální zaměření. Možná i proto se film dostává do kin neprve v programu festivalu Mezipatra, který uvádí filmy s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tématikou. Nicméně poté se dostane i k dalším divákům v kinech, která hrají filmy Asociace českých filmových klubů. Scénář a režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman.

Za pozornost stojí přesvědčivý herecký výkon Jamese Franca v hlavní roli (už za ztvárnění Jamese Deana má na kontě Zlatý glóbus), ale třeba i tradičně výrazná hudba Cartera Burwella, známého z letité spolupráce s bratry Coenovými. Za pozornost stojí i skutečnost, že výkonným producentem filmu Kvílení je Gus Van Sant (FLÁKAČ, PSYCHO, PARANOID PARK).

Pro českého diváka je zajímavá rovněž skutečnost, že osm let po slavném procesu se kultovní básník dostal do obdobných potíží i v tehdejším Československu: poté, co byl při své návštěvě Prahy zvolen králem Majálesu, ho zatkla StB, byl obviněn z „kažení mládeže“ a deportován na letiště.

James Franco jako Allan Gibsberg se svojí životní láskou (Aaron Tveit)

Zdroj foto: acfk.cz, kultura.idnes.cz, bontonfilm.cz, cinema.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2505 s