Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.10.2020, svátek má Igor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12952
Komentářů: 11152


MěřeníDáme vale dioxinům

30.03.2002   Jiří Kočí   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak jsme již dříve avizovali, proběhla 22.3.02 ve Společenském domě beseda s ministrem životního prostředí RNDr M. Kužvartem na téma dioxinová zátěž ve Spolaně a její řešení. K diskusi se sešlo kolem čtyřiceti besedníků, jeden ministr a jeho odborný tým z ministerstva.

Po úvodních slovech, kdy pan ministr překvapivě zpochybnil souvislost spolanského herbicidu (při jehož výrobě vznikaly dioxiny) a bojové látky Agent-Orange, uvedl pár dalších informací a poté začala diskuze na základě příchozích dotazů.

Z čehož vyplyulo několik skutečností:
 • dle analýz a vědecky podložených odhadů je v kontaminovaných budovách a okolní půdě cca 260g dioxinů
 • do konce dubna bude postavena protipovodňová zídka, která zabrání splavení toxických látek přívalovou vlnou tzv. stoletou vodou z objektu
 • 2-3 roky by mělo trvat, než bude situace s konečnou platností vyřešena
 • konečné řešení bude stát téměř 3 miliardy korun, které poskytne stát prostřednictvím Fondu národního majetku
 • s největší pravděpodobností se při likvidaci bude postupovat metodou BCD, vyvinutou v USA
 • navržené řešení likvidace problému bude podrobeno veřejné diskusi pod vedením středočeského hejtmana Petra Bendla
 • současné zákony neumožňují odškodnit v patřičné výši postižené pracovníky, případně (v drtivé většině) pozůstalé rodiny


 • V průběhu diskuse pan Moravec uvedl, že v průběhu výroby byly do některých Jáchymovských dolů odváženy řádově tuny odpadů z tehdejší výroby. Nato pan Říha uvedl, že odpady sice byly odváženy, ovšem jednalo se o produkty vyrobené na nižším výrobním stupni než ve kterém vznikaly dioxiny. O míře kontaminace se tedy můžeme pouze dohadovat. Diskuse pokračovala četnými dotazy na téma dioxiny, místy se stáčela i k jiným problémům - např. rtuť z bývalého provozu elektrolýza či nechvalně známý únik chlóru. Někteří, kupříkladu starostka Libiše, využila přítomnost ministra k přihřátí vlastní politické polévky chválou sama sebe, když poreferovala o bezdrátovém výstražném systému, který obec na vlastní náklady vybudovala. Taktéž paní Vítková nezůstala pozadu. Na jednoduchý dotaz, proč nebyli obyvatelé Neratovic informováni o chlorovém úniku začla alibistickou omluvou, že tu je pouze za občanku a že nemá mandát od rady města k poskytování slibů řešení jakýchkoliv problémů. Starosta se diskuse bohužel nezůčastnil a tak jsme se dověděli pouze, že MěÚ nechtěl vyvolávat paniku a že vítr vál jiným směrem. Celou záležitost s dioxiny se snažila mírně bagatelizovat prohlášením, že z leteckého snímku je patrný hustý pás vzrostlé zeleně, který údajně napomáhá chránit obyvatele Neratovic před emisemi škodlivin. Na toto prohlášení ovšem reagovala paní Mgr.Spěváčková známou skutečností, že v minulých dnech byla podstatná část tohoto stromoví (u III. vrátnice) vykácena a pan Kočí doplnil, že pás zeleně sice kolem Spolany je, ale ne v prostorách I. vrátnice, poblíž které jsou ony kontaminované budovy. Paní Mgr.Spěváčková nakonec ještě s lítostí dodala na adresu městských zastupitelů, že je škoda, že celou akci neorganizovali radní našeho města, ale politická strana na jejíž pozvání pan ministr přijel. Po asi 2,5hod byla diskuse ukončena organizátorem z místní základny ČSSD, tak trochu jakoby ze socialistického partesu naučenými frázemi způsobem "vzdáleně" připomínajícím hodnotící závěry schůzí bývalé KSČ. Celou dobu pan ministr vedl diskusi profesionálně bez zbytečných odboček do politiky (i když tu a tam.... ale to je pochopitelné). Na konci poděkoval za zájem místních a s jeho sloganem "Budu se sem rád vracet, občané Mělnicka mi za to stojí!" se všichni rozešli ke svým večeřím. Věřme, že tomu tak skutečně i bude.
  Pod čarou: Navržená technologie likvidace dioxinů počítá s pracemi přímo na místě samém, kdy se kolem budov postaví neprodyšné stany, které budou odsávány pro znemožnění úniku toxických částic i při případné poruše hermetičnosti. Budovy samé i kontaminovaná půda budou rozemlety a dekontaminovány kondenzací metodou BCD. Zjednodušeně řečeno jedná se o zásaditou katalytickou dechloraci, kdy na konci likvidačního procesu z nebezpečných dioxinů zbude pouze tzv. solný olej, který je dál běžně zpracovatelný na ekologická paliva.


  Komentáře čtenářů

  Jméno: Email:
  Nadpis:
  Komentář:

  Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
  Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
  Jaký je součin tří a čtyř? 

  ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

  Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
  Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

  Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

  Vygenerováno za 0.0675 s