Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJežíšek sakumprásk

25.11.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha České Vánoce, kterou dali dohromady Petr a Pavlína Kourovi je výjimečná hlavně tím, že v tomto ročním období z knih s podobným obsahem přichází na trh první. Ale to je hlavně marketingový tah vydavatele. V tomto případě je první na pásce nakladatelství Dokořán. Až doběhnou další (a oni doběhnou), pak se teprve výjimečnost obnaží zcela.

Marně přemýšlím, kam knihu zařadit. Vymyká se z dokumentaristiky, tu skoro vědeckou zarputilost v hledání zaobzorových skutečností postrádám. Autoři vynaložili určitě obrovské úsilí v shromažďování dokumentů s otázkou související. Jenže šli cestou, která se nabízela. Muzea, archivy, osvědčené obrazárny a doporučené privátní sbírky. Ano, tam toho nalezli hodně. Obrázek našich křesťanských svátků v letech ztrácejících se v zapomnění prosvětlili, ale beletristické úrovně kniha nedosáhla. Tu ambici autoři neměli, ani nemohli mít.

Za klad publikace lze rozhodně považovat její velmi logické rozřazení do témat, chcete-li do období. Slavení vánočních svátků za první republiky, období nacistické okupace, svátky v padesátých letech, kdy slavení Vánoc v tradičním duchu byla pomalu protistátní činnost. Přejdeme do "zlatých šedesátých" a hup do éry normalizace. Pozor! Tato období mnohý z nás pamatuje takříkajíc „live“. Kniha jde i po profesích, jež byly a jsou „na ráně“. Přibližuje, jak Vánoce prožívali českoslovenští prezidenti, řadoví občané, nuceně nasazení dělníci, vojáci zahraniční armády nebo političtí vězni nacismu a komunismu. Autoři vycházejí z dobových pramenů i ze vzpomínek pamětníků nejrůznějšího věku a těch zmíněných profesí. A pak si náhle čtenář s díky uvědomí věcnost, jíž se autoři úzkostlivě drží.

Text doplňuje více než sto ilustrací. Ze stránek promlouvají již zmíněné archivní, muzejní dokumenty, ale i privátní fotografie, dobové inzeráty a vánoční ozdoby, karikatury z legálního i ilegálního tisku, propagandistické plakáty, vánoční fejetony či básně a v neposlední řadě i dosud nepublikované autentické vzpomínky. Možná největší objevnost publikace a snahu za jejich uvedení nelze kvalifikovat jinak, než vyloženě kladně.

Seznámení s knihou mohu jen doporučit. Aspoň si člověk uvědomí, že Vánoce nejsou a nebyly vždy jen o dálkově ovládaných autíčkách a abnormálně růžových barbínách.

Petr a Pavlína Kourovi: České Vánoce
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2010
Obálka
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s