Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníŠkréta zaplnil obě jízdárny

26.11.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hlavní projekt Národní galerie pro rok 2010 se otevírá veřejnosti již tento pátek 26.11. Karel Škréta! Naposledy měli možnost příznivci výtvarného umění zhlédnout tak ucelenou výstavu tohoto umělce v roce 1974. Ale ještě nikdy v tak velkolepém provedení, které se nám právě nabízí v Praze.

Na 400 exponátů, jež poskytla zhruba stovka zapůjčitelů veřejných sbírek, církevních institucí a soukromých sběratelů z Čech, Německa, Rakouska, Itálie, Nizozemí a USA, lze „osahat“ ve dvou našich významných výstavních prostorách. Zázemí hodné tohoto umělce vytvořila Valdštejnská jízdárna a Jízdárna Pražského hradu.
Široký záběr Škrétova díla
co do počtu (vystaveno je kompletně celé dosud známé dílo) není jedinou předností výstavy. Seznámíme se se Škrétou nejen jako s uznávaným a ceněným malířem, ale prostřednictvím kabinetů i se Škrétou kreslířem a grafikem. Přičemž kabinety budou vzhledem k citlivosti papíru po třech měsících obměněny, a tak se můžeme těšit, co nového uvidíme.
Různorodost témat výstavy je opravdu překvapivá. Rané dílo Škréty, jeho souznění s prostředím pražského rudolfínského manýrismu, přechodová éra mezi pozdní renesancí a raným barokem, ovlivnění italskými a německými mistry. A vůbec poprvé je Škréta přímo konfrontován s takovými mistry, jako jsou Annibal a Ludovico Carracciovi, Johann Karl Loth, Carlo Maratty, Bernardo Strozzi a Quido Reni. Už jenom stát tváří v tvář před těmito umělci v Praze pod „dvěma střechami“ je přinejmenším malý zázrak. A Škréta vedle nich obstojí se ctí, žádný provinční umělec z Čech, ale umělec PÁN! Pominuty nejsou ani dobová architektura, či raně barokní sochařství v osobě Jana Jiřího Bendla. Nechybí ani práce jeho zaalpských kolegů a konečně Škrétova dílna i zmínka o kultu tohoto umělce, který se těšil velké oblibě zejména v 19. století.
Současný projekt využívá výsledků rozsáhlého výzkumu, který za podpory tzv. norských fondů uskutečnila Národní galerie ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a s Ústavem dějin umění AV ČR.
Krásným vyústěním této spolupráce je vytvoření vědeckého katalogu výstavy. Výstavní činnost je zpestřena i spoustou doprovodných programů, kterými jsou např. interaktivní digitální průvodce, pravidelné čtvrteční podvečery ve znamení přednášek s odborníky, divadelní představení a další.
Čas na to vše máte do 10. dubna!

Karel Škréta (1610-1674): Doba a dílo
Národní galerie v Praze
Jízdárna Pražského hradu
Valdštejnská jízdárna
26.11.2010-10.4.2011


Posmívání Kristu, 1630?, olej, plátno (rané dílo, inspirace rudolfínskými dürrerovskými imitátory, ale i vzory nizozemskými, obraz je první Škrétovou doloženou malbou)

(titulka sv. Ludmila, Svatováclavský cyklus,  foto autorka článku)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Ivana Fejtová - 27.2.2011 - 15:46

byla jsem tam
Byla jsem tam v r. 1974. Vodítkem k obrazům Pašijového cyklu mi byla kniha Jima Bishopa Den,kdy zemřel Kristus. Dodnes vidím před sebou mlčícího Krista před Herodem. Kdo tam ještě nebyl,neměl by si nechat ujít velkolepé dílo Karla Škréty. V ochozu Svatomikulášského chrámu si to v následujících desetiletích těžko dobře prožijete,- tuším,že to tam není pro běžného turistu dostupné...

Od: Julie Kolocová - 28.2.2011 - 23:52

Máte pravdu, úžasný zážitek. Navíc se teď budou měnit v kabinetu jeho grafické listy, takže se můžeme stále těšit na nové :-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0512 s