Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníTEMPL - návrat Sofie

03.12.2010   Julie Kolocová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Velký sál Městské knihovny v Praze byl v páteční večer 26.11.2010 zaplněn příznivci alternativního umění. Na prknech se prolínal živý zpěv středověkých písní spolu s nahrávkami, výrazovým tancem a prostřednictvím děje filmu sklouzávali diváci do míst, kterým nevládne čas.

Toto multimediální představení mělo opravdovou premiéru už v káhirské Opeře 15.11.2010. Tam bylo ovšem ochuzené o tanec. Přesto veliký úspěch a to jsme v muslimském světě! Jak vidno, kořeny nás všech jsou jednotné, a v případě projektu, který z těch prastarých vystupuje, vymizí rozdíly šmahem.  Skvělá reprezentace, autoři.

Ale zpátky do našich končin. Jsme v Praze 26.11. a zde první vystoupení pod názvem TEMPL - návrat Sofie je multimediální se vším všudy. Co vlastně významově znamená část složeniny multi? Mnoho. Čeho? Forem umění, kterými protagonisté předávají divákovi prostřednictvím příběhu své poselství. Inspiraci tvůrci našli v hledání Kamene mudrců středověkými mistry alchymie na dvoře krále Karla IV. Ale nejenom tam.

Samotné představení je koncipováno do tří základních částí. První "Sofie a mág"zahájila úvodní skladba z hudebního cyklu Universum. Umělecky ztvárňuje živel vody, prazáklad všeho živého, následovala stará sefardská balada o Bohu – Stvořiteli ze 13. století spolu s mariánskou písní Černá madona,... Druhá část nese název "Král a královna". Je příběhem osudové lásky Karla IV. a Anny Svídnické. Na hlavě tanečníka je královská koruna přijatá spolu s dalšími korunovačními klenoty z rukou své lásky, partnerky. Středověký tanec je tancem vyznání obou. Do toho Zpěv nové Královny v podání Hany Blochové trhá za srdce. A nakonec třetí "Návrat Sofie". Na jevišti se rozvíjí příběh oslavy ženy v duchu egyptské tradice uctívání Isis, oslavy lidské touhy po poznání, po lásce, i té tělesné, jež nelze od života odtrhovat, splývají duše muže i ženy. A tím vším lze nazvat Moudrost – Sofii, která snad bude stát u zrodu nové lepší civilizace. Poselství nad vše jasné.
 
Jak toto představení zhodnotit? Není věru pro diváka, co by chtěl klidně zasednout do pohodlných křesel a „vypnout“. Naopak. Člověk neorientující se alespoň v základech propojení lidských civilizací, netoužící hledat a poznávat se tady ztratí. Ale to není na škodu, naopak. Plochého umění přizpůsobeného bohužel valné většině lenivějící populace je kolem nás dost a dost. Nemyslíte? 

Jenom jedna připomínka, ovšem obecně platná pro všechna ta "multi". Oči by tuze rády sledovaly všechno, ale to nelze. Strhující napětí ve filmu, do toho  zpěváci, vchází tanečníci,... Vidím v tom znamení dnešní doby. Chceme prostě stihnout všechno.  

Templ – návrat Sofie
Hana Blochová - námět, scénář, hudba, zpěv, gotická harfa, psaltéria
Plamen Sjarov – film: námět, scénář, režie, kamera, střih
Kateřina Doležalová a Vladimír Kočí – tanec, choreografie
Michael Pospíšil - zpěv
Kvinterna – hudba k filmu a představení

(titulka www.kvinterna)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0577 s