Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 12.7.2020, svátek má Bořek 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníLiška, pomlčka a jiné poslanecké ptákoviny

22.04.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

...a mnoho dalších, zdánlivě nesouvisejících podstatných jmen. Říkává se, že všechno souvisí se vším, ale v tomto případě jde o souvislost odporující zdravému rozumu.


Většina z nás má někde v paměti zasutou informaci ještě z dob, kdy jsem se „bratřili“ s našimi sousedy, Slováky. Tehdy se v Parlamentu vedla dalekosáhlá dikuse o tom, zda do názvu tehdejšího federativního uspořádání dnešního Česka a Slovenska, vložit spojku „a“ nebo pomlčku.
O něco později se vyznamenali ochránci zvířat a samozřejmě i paní a páni poslanci při tvorbě zákona o cvičných norách pro lovecké psy. Myslivci mi snad odpustí neodbornou formulaci. Důležité je, že i tehdy to byla v Parlamentu velká show.
V poslední době je aktuální změna mediálního zákona, kde přibývá povinnost, kupodivu pouze komerčních medií, používat výhradně spisovnou češtinu.

Nad tím vším se vznáší kritika pana prezidenta Klause, týkající se příliš velkého množství zákonů a nařízení, kterou přednesl nedávno v Senátu. Proč vznáší? Všichni přítomní jistě vyslechli projev pana presidenta s úctou, ať už skutečnou nebo předstíranou. To je normální, ne všichni s ním a s jeho názory symatizují. Horší je to, že se v našem zákonodárství jen těžko něco změní. To přece nejde, naši poslanci musí vykazovat nějakou činnost a musí si stěžovat na přetížení prací, aby prostý lid konečně uznal, že činnost obou komor parlamentu je nenahraditelná.

Pokusím se napsat tady svůj laický názor na celé zákonodárství. Vadí mi, že je schvalováno mnoho pravidel a nařízení formou zákona, i když se tato netýkají obecně všech obyvatel Česka. Mám na mysli třeba to, že v mediálním zákoně jsou již stanovena přesná pravidla, jak mají media postupovat, jaké zásady mají zachovávat a nepovažuji za nutné, aby byla do zákona přidávána i taková nařízení jako je již zde zmíněné používání výhradně spisovné češtiny, když takové pravidlo mohou media stanovit ve svých vlastních interních předpisech. Stejně tak mohli „myslivci“ určit, jakým způsobem bude prováděn výcvik psů v norování a nemusel být pracně sestavován jakýsi „zákon“. Našlo by se jistě mnohem víc takových příkladů, kdy ustanovení popsaná formou zákona, by mohla být formulována na úrovni, institucí nebo spolků.
Právě proto, že se to zatím tak neděje, vzniká onen kritizovaný převis zákonů, ve kterých se stejně nikdo nevyzná, dokonce ani sami právníci. Těžko říci co s tím. Pomůže situaci jiná vláda? Nebo jiné obsazení obou komor parlamentu? Pravděpodobně ne a navíc to ještě všechno zhorší vstup Česka do Evropské unie.

Praha 25.března 2004Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Pavel Bauer - 23.4.2004 - 12:29

"Vznášedlo",které neustále rotuje nad poslanci a nutí je veřejně prokazovat službu občanům jen tak brzy nehavaruje. Líbí se mi přirovnání k cvičným norám. Možná by neškodilo,kdyby si páni senátoři občas zalezli do nory...?

Od: Zdeněk Pilný - 24.4.2004 - 0:03

ty cvičné nory bohužel nejsou jen přirovnání, o těch se skutečně v parlamentu dalekosáhle a bouřlivě diskutovalo

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0675 s