Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMezi proudy, mezi proudy, naše dlouhý lodi bloudí

12.12.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Úvod písničky, hovořící od první řádky o útrapách vodáckého života. Napsal Zdeněk &Smíd, ostatně jako celou knihu Proč bychom se netopili. Známý vodácký bestseller. První vydání už v roce 1979. Některé hlášky odsud člověk slyší kolem řek dodnes. Podezírám vodáky, že z ní občas předčítají svým dětem. Nebo mám tu úchylku sám? Ale nyní forma audioknihy.

Přichází s ní nakladatelství XYZ a celou ji předčítá David Novotný. Mnohý milovník českých řek vyměnil během života vlak za auto a jeho přehrávač se už tetelí v očekávání nového titulu. Je uložen na třech discích. Skoro 4 hodiny se můžete nechat bavit lyrickým povídáním, slitým do kádě. Jeho účinnost se stálým namáčením hlavy v té kádi zrychlí, ale bacha na rýmu. Já to dnes kvůli ní vynechávám, mám dost, ale mohu vřele doporučit. Při práci na téhle knize začaly &Smídovi narůstat blány mezi prsty, při tvorbě ostatních vodních dostaly působivý reliéf. Po pravdě, byl jsem hlavně zvědav na výkon Davida Novotného, na ten především. Titul sám o sobě je v mé knihovničce na čestném místě a tak odrbán, že se domnívám, že pomalu nastává den, kdy budu schopen předstoupit před autora a s užmoulanou čepicí v ruce z knihy zpaměti citovat.

První vydání doprovázejí malůvky pana Adolfa Borna a já už nechci kamarádit s jinými. Ofélii, dívku, jíž je kniha dedikována jako vodácký průvodce, vidím dodnes zřetelně. &Stíhlou, křehkou, s dlouhými andělskými vlásky, kterou je asi vhodné vzít pádlem po zádech při první vhodné příležitosti, ale pro partu znamená víc, než si ta vůbec uvědomuje. Třeba zapomenutí šenkýře na zavírací hodinu, třeba jistotu pečiva v krámku na malé vesnici, kde se jinak objednává chléb den předem. Třeba zavlečení neklidu do klukovské poloviny party, a i když není na místě vyklíčení soutěživosti tam, kde si to teoreticky ani nechci připustit.

Před pár dny jsem upozorňoval na jiný &Smídův titul. Mže/Berounka. (klikni) Je jiná, ale dovolím si říct, že kdyby nebylo té nahoře zmiňované a všeobecně uznávané vodácké bible, nebylo by ani knížek o jednotlivých řekách. Může je napsat zase jen  člověk vonící vodou.

Zdeněk &Smíd: Proč bychom se netopili
Vydalo nakladarelství XYZ v roce 2010 jako audioknihu, čte David Novotný
titulka
www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0273 s