Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníJak se starat o osmáka degu?

16.04.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokud se rozhodnete pořídit si jakékoliv zvířátko, musíte pro něj připravit vhodnou ubikaci. Osmákům, vzhledem k jejich zálibě ve šplhání, nejvíce vyhovuje klec. Nicméně je můžete umístit do akvária, ale nezapomeňte jim dovnitř dát hodně větví na šplhání a hlavně stejně musíte akvárium nějakým vhodným způsobem /nejlépe pletivem/ přikrýt. Osmáci jsou sice malí, ale vynalézaví a určitě by přišli na způsob, jak se z akvária dostat na obhlídku vašeho bytu.

(klikni) Speciální klece pro osmáky se u nás neprodávají. Někdo proto volí nízké, ale velké klece pro činčily, nebo klece pro okrasné ptactvo, do nichž dodá dřevěná bidýlka, žebříky a patra. Klece pro křečky jsou absolutně nevhodné. Osmáci milují sport a to běh v kolotoči, ale nenechte si vnutit kolotoč pro křečky, ale chtějte pro morčata, protože v menším běhat nebudou. Je také dobré pořídit jim domeček, nicméně dřevěný brzy rozkoušou, někdo volí velké skořápky od kokosových ořechů, nebo jiné méně zničitelné alternativy. Osmáci si rádi „stelou pelíšek“ z ubrousků, toaletního papíru apod., vlastně pro tento účel zpracují jakýkoliv druh papírového výrobku, pečlivě si jej roztrhají na kousíčky a ty pak nastelou jako hnízdečko, kde s oblibou spí. Drobnou kukuřičnou podestýlku, nebo hobliny můžete použít jako výstelku klece. Osmáci nejsou žádná prasátka a brzo zjistíte, že mají dno klece/akvária pečlivě rozdělené na různé zóny, takže v rožku, kam chodí na záchod, nikdy nenechávají jídlo.

Pro vlastní tělesnou očistu potřebují písek /pro činčily/, který jim nasypaný do keramické misky poslouží jako „písečná vana“. Voda, kdyby ji nepotřebovali k pití, by pro ně jinak ani neexistovala. I drobná kapička, která ulpí na kožíšku, dokáže každého osmáka pěkně znervóznit. Orosený čumáček si po „zásahu šťávy z ovoce“, velmi intenzivně tře, dokud není suchý. Tím se dostávám k jídelníčků osmáků. Osmák je rozhodně vděčný strávník a v podstatě sní, co mu předložíte. Chutná mu všechno nezdravé, takže sladké ovoce a oříšky a neumí se v tomto směru ovládat. Proto na správnou stravu musí dbát především majitel a omezit ovoce i oříšky na minimum. Jinak by osmák onemocněl cukrovkou. Osmáky můžete směle zásobovat směsmi pro hlodavce (vhodné jsou pro morčata, či králíky) v kombinaci s granulemi a senem. Osmáci zbožňují řádně uleželou, vyschlou a pro člověka nevábnou mrkev. Chutnají jim i jiné druhy sušené zeleniny. Moje osmačky se mohou doslova utlouct po vyschlé zelené nati z pórku, kdy se neváhají kvůli této delikatese i „pohádat“. Zeleninu samozřejmě mohou i čerstvou. U mých osmaček zabírá rovněž jádřinec z papriky. Bohužel někteří chovatelé dávají osmákům piškoty a jiné „lidské pochutiny“, znovu zdůrazňuji, že jím tím pouze ubližují a zkracují život! Ještě si neodpustím poznámku, osmáci mají zvyk si ty největší lahůdky, pokud na ně zrovna nemají chuť, zahrabávat do podestýlky, takže je určitě někdy uvidíte, jak nesmyslně hrabou v podestýlce, protože je budou hledat a nenajdou, neboť je už dávno spořádali ostatní osmáci.

V zajetí osmáci nemusí věnovat prakticky žádnou energii na získávání potravy a proto jim musíme dát dostatek možností zabavit se. Z nudy totiž někdy okusují dráty klece, nebo se snaží dostat ven. Kromě řečeného kolotoče často osmákům dodávám ruličky od toaletního papíru, či kusy papíru, staré dřevěné (nelakované) a nepotřebné věci, tu kousek prkýnka, tu zas částečně nakleplý vlašský ořech, neboť se tím dokáží zaobírat třeba celé odpoledne a rovněž je velká legrace je při „práci“ pozorovat a poslouchat, jak vzrušeně „debatují“ nad problémem.

S pouštěním osmáků z klece je to poněkud složitější. Osmáci jsou velmi rychlí a i když je ochočíte, přilákáte je sice na kousek nějaké dobroty, ale na druhou stranu vás zas moc poslouchat nebudou. V místnostech, kde na zemi leží kabely, či předměty, které by je mohly zranit, rozhodně osmáky nepouštějte ven. K jejich výběhu doporučuji vybrat místa jako chodby, kde třeba nehrozí, že vám zalezou za ledničku, nebo za pohovku. A nikdy je nenechávejte běhat v místnostech bez dozoru.


Když dodržíte základní pravidla chovu osmáků, odmění se vám svou bystrostí a také tím, že si s nimi užijete opravdu hodně legrace, vy i vaše děti. Navíc prostřednictvím osmáků můžete právě své ratolesti naučit starostlivosti a zodpovědnosti a to není zas tak málo.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Petr - 17.4.2004 - 23:36

Ahojky:-)))
No to je krásné počtení,já zvířátka rád:-))))

Od: Marie - 29.4.2004 - 9:34

Je s nimi legrace, jen těch bobků je moc
Když náš osmák poprvé uviděl pinpongový míček, začal ho nahánět a chtěl ho asi požírat, ale míček je kulatý a pevný a tak osmák krásně šílel a běhal s míčkem po chodbě. Po čase ho už míček tak moc nevzrušoval.
Občas si také s osmáčkem hezky popovídám, maličko na něj "pískám" (dělám pusou pumpičku - foukám vzduch ven i zpátky) a osmák mi také něco povypráví.

Od: MARTINA Bittnerová - 24.5.2005 - 21:05

Máme malé osmáčky! Dnes se narodila čtyři mrňata mé samičce Rozárce:-), přišla jsem z práce a už se měla čile k světu.
PS. za dva měsíce budou k odběru... Pro zájemce...

Od: terka - 8.1.2006 - 18:16

jeeee
kdyz si to ctu tak jako kdybych to psala ja,protoze moji osmaci delaj uplne to stejne, jen chut maj trosku jinou :o)

Od: NIKI - 5.3.2006 - 17:01

Ahojte
Narodili se mě 5 malých osmáčků.jsou ůžasná.jsou nádherná...............prostě sexy.:-))

Od: Martina Bittnerová - 6.3.2006 - 10:19

Niki- k miminkům gratuluji, jsou rozkošná a je legrace je pozorovat.-)

Od: kuba - 11.2.2010 - 10:38

muj kuba
je to dobre

Od: Markéta - 19.8.2010 - 16:12

Ahoj
Ahoj já mám jen jednoho osmáka a já se chci zeptat jestli to neni špatně že mám jenom jednoho protože ona mě hrozně kouše a nemá mně ráda ale zase jí nemám dlouho tak já nevím poradili by jste my?

Od: Marie - 23.8.2010 - 22:20

pro Markétu
Myslím, že si na tebe časem zvykne. Oni osmáci nejsou mazlivá zvířátka, pořád někam utíkají, tak jsme je chovali v náruči tak, že z jedné ruky utíkali na druhou atd. Nebo jsme zavřeli chodbu a pustili je v ní a nechali je různě přelézat překážky, dávali jim nějaké lákavé hračky a pozorovali je.

Od: vlach - 12.12.2010 - 19:43

moc pekne

Od: Lucííík - 31.1.2011 - 18:57

Marťo tyto stránky se ti velice povedly :)

Od: Milenka - 24.8.2014 - 20:21

Jak se starat o osmáka?
Hezký článek o tématu je i tady http://www.akvamex.cz/jak-na-spravnou-peci-o-drobne-hlodavce/ :)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0336 s