Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVáclav Vokolek křtí mýty ve znamení okopaných záhonků

18.12.2010   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Posvátné se vtělilo do profánního," cituje rumunského génia filozofie a religionistiky Mircea Eliadeho (1907-1986) český spisovatel, básník a malíř Václav Vokolek. Má důvod. Na stolech si lebedí novotou vonící listy Mytologie zahrádkářské kolonie. Po plejádě faktických publikací s esencí hermetiky nám na dvířka zahrádkářských kolonií klepou ubahněnou lopatkou dávní bohové. 

Androgynní Inari špulící ženská ústa a schovávající liščí ocas kamsi za pytel s nahnilými jablky, Lilit s tělem koroptve v lůně rezivějícím plotem ohrazené rajské zahrady, i duhyprostá Iris s prospektem ze supermarketu v ruce, snad namísto zpráv od nejvyšších. Ti všichni a mnozí další se nám v matných obrysech zjevují 13. prosince na bělavé zdi café V lese. Václav Vokolek je evokuje slovem. Chtělo by se říct, že v rukou třímá své nové duchovní dítko. Jenže ono není nové, jen zrání v děloze mysli nahrávalo toku času.

 

Výše: Václav Vokolek čtoucí ukázky z Mytologie zahrádkářské kolonie, vpravo dující fotograf Richard Čermák, v pozadí Jakub Pech.

 

Zahrádkářská kolonie Pučálka. Pravděpodobně jste o ní nikdy neslyšeli. Stačí sednout do autobusu na pražském Kulaťáku a vyrazit směrem k Tursku. Třeba je potkáte jakbysmet. Dávné bohy hašteřící se v nepohodlných lidských kůžích na cestě za vyšším dílem. Václav Vokolek našel nové mytologie. V kostele? V klášterech Tibetu? Před egyptskými pyramidami? Ne. V Pučálce. Bohem zapomenutém a bohy obdělávaném koutě země, kam autor raději osobně nikdy nevkročí. Jeho okem se stane pečlivě ostřící čočka fotografa Richarda Čermáka. Z profánního Olympu se do šedavých ulic centra Prahy prý vracívá se zprávami, které otřesou i zarytým fantastou.  

S kytarovým doprovedem Jakuba Pecha se před oči smrtelníků prvně vyhoupne i očekávaná publikace. Mikrosvět plný rajčat, dýní, brambor a hlavně: aluzí k mýtům. Ptáte se jakým? Všem. Pomrkávat na vás bude podivná japonská bohyně, biblické zkazky i místo u krbu nabízející řecká Hestia. Račte usednouti. S Kolonií v ruce, samozřejmě. 

 

Václav Vokolek: Mytologie zahrádkářské kolonie

Vydalo nakladatelství Malvern, 2010

 Foto: autorkaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.027 s