Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 17.9.2021, svátek má Naděžda 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 517
Publikovaných článků: 13110
Komentářů: 11265


MěřeníLibor Šmoldas nadělil krásného Ježíška

25.12.2010   Jaromír Komorous   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Máme to tak všichni? &Stědrý den za námi, konečně klid. Miluji Boží hod. Utíkám do klidu vlastního já, nějakou novou knihu k sobě a do beden bytelnou funglnágl muziku. A tahle ke všemu stála jen pár stisknutí tlačítek na klávesnici počítače. Libor &Smoldas s Quartetem . Živě z Jazzdocku v Praze. Natáčení jsem nevynechal. Ale smíchané to slyším až teď. I vy.

Libor &Smoldas s partou skládal, žehlil a balil. Od konce srpna. Zdá se vám to dlouho? Ne vždy je v žehlírně volno, vždyť tu byli jiní. &Smoldas je perfekcionalista a to co vypouští nyní grátis pro všechny na internet, je věc muzikantsky tuze vyšperkovaná a lehce stravitelná. Nemá cenu zde vyjmenovávat všechny skladby. Nemá cenu zde jmenovat zúčastněné. To podstatné je tady: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=10561

Ale přece jen. Z nahrávky je cítit radost ze společného hraní a to, že se jedná o živák je jasné každému, kdo si album pustí. Uvolněnost. Zdravá ležérnost borců, co prostě umí. Živé nahrávky napříč světem jsou vítány snad vždy a všude. Možná se nedočkáme stejné technické vytříbenosti. I když … jak kdy. Dočkáme se ale atmosféry, která nás přenese na koncert, před stage s protagonisty za nástroji. Znovu si přehrávat momenty, uložené v hlavě i s technickou ekvilibristikou hráčů, jež je provázela. A publikum jim dodalo šťávu.

Základní kvarteto raději ještě jednou. Kontrabas Josef Fečo, bubny Tomáš Hobzek, piano Petr Beneš. A leadrovská kytara Libor &Smoldas. Vyváženost jednotlivých postů, naprosto přirozená výměna vedoucích nástrojů po určených taktech. A říkám snad posté, na jazzové scéně nečekaně zřetelný melodický náboj v každé skladbě. Ano, jistě. Skladatelský rukopis. Tenhle je až zpěvný. Už chápu, když slyším uvádět protagonisty další skladbu jako písničku. Oni mají pravdu. Posloucháme písničky. Beze slov. Umím si je tam představit. Ale! Instrumentace je natolik hutná, že další nástroj, byť v podobě hlasu by se tam snad ani nevešel. Soustředíte-li se na právě šéfovský nástroj, těžko hledat i potřebnou barvu takového hlasu, vypreparovat místa pro ženské a mužské party atd. Ale proč, když nahrávky působí plným dojmem a poslouchají se jako jediný možný extrakt ze vzniklého shluku not, jemuž říkáme skladba.

Pro všechny, co mají o tuhle hudbu zájem: www.liborsmoldas.cz. Stáhnout, rozbalit a jedem. Těch pár minut k uložení produktu lze využít k získání dalších informací tamtéž.

Libor &Smoldas Quartet, živá nahrávka, Jazzdock Praha
Zdroj fotografií
www.liborsmoldas.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0284 s