Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPřehlídka nahosti

07.01.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Propustka do pravěku. Odhození civilizačních hodnot. Striptýz vysokoškolských dispozic. Jak se stát šelmou? To všechno člověka napadá při přemítání nad vhodným titulkem článku o této knize. Prazákon – Přežití v pekelném ráji se jmenuje a napsal ji Robin Baker. A pražské nakladatelství Metafora se zřejmě postaralo o největší magnet na českém vánočním trhu knih.

Mohl jít o docela dobrý výlet. Do Tichomoří. Kdyby se nejednalo o expedici. Tu spunktoval možná šílený pedagog Raúl a čert ví, co všechno měl v plánu. Co chtěl? Vrátit skupinu mladých, studentů a pedagogických pracovníků, na stejnou startovní čáru s nedávno sem vypuštěnou partou šimpanzů? Faktem zůstává, že záhy po příjezdu na ostrov srovná oheň a bouře všechny výdobytky civilizace, včetně potravin, veškerého oblečení a zásob potravin. První fáze pobytu nastává. Mladí svá těla musí vystavit do místního exteriéru. Starejte se, holátka! Ještě, že jsme v oblasti, kde je možné žít nahý 24 hodin denně. Snášejí to různě. Ne každý je bytostný exhibicionista a ne každý se dokáže se svou nahotou, a to doslova, i tou duševní, před druhými  vyrovnat. Dobrý výzkumný projekt. Kdyby … Kdyby nepřišla další mohutná bouře a Raúl při záchraně jejich lodě zřejmě neutonul. Jediné spojení s pevninou. Vznikají prapodivné asociace i myšlenky. Parta oslaví, spíš jen zaznamená, plánovaný návrat jejich letadla domů, kdy si pozůstalí uvědomí jejich situaci a vyšlou záchranu. Jenže to by museli vědět kam. Ani pořádnou mapu nenašli. Jak dlouho tam ta novodobá tlupa novodobých, náhle pravěkých lidí zůstane? A co to s nimi udělá?

Autor do toho vstupuje v momentu, kdy se dostávají, konečně a bohužel už bez tří mrtvých, domů. Reflektují svou kompaktní společenskou tvář, ale najatý spisovatel Robin Baker, jenž má ztvárnit jejich mediální obraz, zjišťuje v jejich profilaci značné trhliny. Jako zkušený skalní lezec si je pomalu osahává, doplňuje mozaiku života protagonistů do komplexnějšího obrazu a každou chvíli vyjeveně odskočí. Co se na ostrově opravdu odehrálo?

&Séf Raúl to má asi za sebou, a tak je třeba vyextrahovat nového hlavního hrdinu příběhu. Nebo hrdinku? Stává se jí studentka Ysan, jediná známá milenka zesnulého Raúla, dnes nevyzpytatelná a uzavřená žena, která po ostrově pobíhala nahá, ostatně jako všichni, a ve skrytu duše se jí po tom stýská. Je jediná, nebo si to dokáží přiznat ve svém nitru i další souputníci? A kam se autor knihy ještě dostane? A potencionální srovnání se šimpanzy? Neprozradím. Najděte si tu knihu. Ambiciózní próza. Už dlouho jsem takovou nečetl.

Robin Baker má na svědomí slušnou řádku svazků literatury faktu. Zde údajně fabuluje a přímo šokuje otevřenou autentičností vyprávění, během něhož se člověk často zeptá, co je a co není fikce. Ale je to důležité? Je, pokud si uvědomíme, kam až může dojít ztráta sebeovládání. A další věc je už jen pozitivní. Tou je forma, výstavba románu. Je nanejvýš přitažlivá. Vysoce čtivá kniha si čtenáře určitě najde a já se nedivím.

Robin Baker: Prazákon, Přežití v pekelném ráji
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2010
Ikonka
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0374 s