Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníPolitické tahanice i salvy smíchu mezi rakvemi Národního divadla

16.01.2011   Michaela Wilhelmová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Říká vám něco jméno Ivan Stodola? V Čechách zapomenutý, na Slovensku oslavovaný dramatik a mistr hořkosladkého koktejlu maloměšťácké kritiky i ostrého vtipu ovládá v posledních měsících Národní divadlo. Ač on sám již nežije, jeho odkaz kouzlí smích na prknech, co znamenají český svět.

Je rozdíl mezi politikou dneška a situací ve 20. letech minulého století? Že jsme přišli o agrárníky? A co dál? Slovenský dramatik Ivan Stodola (1888-1977) nám názorně ukáže, že v politice čas v podstatě neběží. Jedna z nejopěvovanějších komedií hraných v současnosti Národní divadlem (ovšem v budově Stavovského divadla) vynáší do nebes Václava Postráneckého, jehož brilantní ruský humor graciézně páchnoucí po silné vodce zvedá skóre hry o několik desítek procent výše. Hra končí, publikum si může roztleskat dlaně nadšením. Začátek hry přitom zdaleka tak slibně nevypadá…

 

Baltazara Slívu živí smrt. Ne, není nájemným vrahem ani katem, ale introvertním a neprůrazným prodavačem rakví, kterému za zády věčně mručí nespokojená manželka. A právě ta jej klasicky po žensku postrčí, ať se do té politiky kouká taky smočit – už kvůli rodině! Jak se ale z rakváře rekrutovat rovnou na senátora? Poradí snad staří známí, nebo raději rovnou profesionál, jehož školení budoucích politiků živí? A skutečně je vysoká politika jen pro gentlemany? Baltazar Slíva se nebude stačit divit. Všem, kdo se třásli na každý nový díl seriálu Jistě, pane ministře, sedne tahle komedie jako ulitá.

Co vyčíst? Snad jen první dějství. Procvičení bránic čeká až v druhé půlce a první kulminuje na hranici šedého průměru. Popřestávkový čas naštěstí nechá hru dostát své pověsti. Václav Postránecký perlí jako na jezdícím pásu a člověk marně hloubá, zdali je hra čirým "překladem" ze slovenštiny, nebo je tu a tam přidána špetka aktuálna. &Spitá se, že nikoliv. Ivan Stodola, odmala amatérský divadelník, povoláním nakonec lékař, platí za nadčasového génia. Minulému režimu bohužel dvakrát nesedl. Rok vazby plné výslechů a konfiskace majetku završí roční pobyt v base. Zač? Prý za sabotáž. Důkazy jsou více než pochybné. Zajímá-li vás o autorovi víc, zejména o roce pekla i tom, co bylo pak, poohlédněte se po jeho knížce Smutné časy, smutný dom. 

 

 

Hrají:

Baltazar Slíva:  František Němec

Slívová:  Eva Salzmannová

Elena:  Kristýna Podzimková

Sergej Ivan Lopuškin:  Václav Postránecký

Dr. Hronec:  Vladimír Javorský

… a další

 

Termíny nejbližších představení:

18. února od 19.00

11. března od 19.00

19. března od 14.00 i 19.00

11. května od 19.00

 

Fotografie: Pavel Nesvadba / Národní divadlo

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0224 s