Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVíte, kde leží království mystického kýče?

27.01.2011   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Poprsí jako čerstvé pomeranče, pronikavý pohled velkých očí a vlasy tonoucí ve fantaskních krajinách elfů, oceánských víl i bytostí světla. Vítejte v esoterismem přetékajícím světě uprostřed Prahy. Pro někoho chýše kýče, pro jiného je malířský výlet po Argondii vítaným odtržením od reality...

Satyrové, víly, iluze i pouhá snění o bájném světě jménem Argondie, pojmenovaném na počest bájné lodi Argo a její osádky v cestě za zlatým rounem, Argonautů. To vše najdeme na více jak 80 obrazech v malém domečku lákajícím kolemjdoucí lucerničkami nemálo připomínající veřejný dům. Ve třech patrech ostatně skutečně čeká plejáda nahých dívek. Číhají na fantaskních obrazech umělce Jana Zahradníka, který si říká Reon. Magická jeskyně, která v domku čeká na mínus prvním podlaží, je jeho dítětem se vším všudy. Můžete se v ní pohodlně usadit a nalít si jeden z nápojů. Vodu, džus, nebo třeba nepříliš dobrou sangriu. 

Reon narozený roku 1948 již zvládl namalovat na 1000 obrazů a představit je veřejnosti na více jak 60 výstavách. Kdo jeho dílo odsuzuje jako nekoukatelný kýč, možná se podiví, že v zahraničí slavil umělec úspěch. Inspirací mu je zprvu přední holandský malíř 15. a 16. století Hieronymus Bosch a renesanční díla celkově. Jako správný umělec touží po niterných zážitcích. Balí batoh a mizí do Francie. Toulá se po bretoňských lesích, až si vyhlídne ruinu starého mlýna. Ta se na čas stane jeho druhým osamoceným a lidmi zapomenutým domovem. Snad právě zde se zrodí idea nové země, imaginace stojící na základech bájí a srovnávající svou čistotu s nedosažitelností zlatého rouna. 


Stoupání po točitém schodišti i následné klesání do jeskyně doprovází na každém kroku pečlivě volená hudba, za jakou by se nemuseli stydět žádní keltští hudebníci. Přesto se celé té pohádkové podívané brzy překouká. Argondie má svou jasnou tvář, avšak příliš jednolitou. Všechny krásky jsou si ve své bájné umělosti podobné, stejně jako krajiny i jejich obyvatelé. Argondie postrádá rozmanitost běžného života, jeho nedokonalost, která by ji činila svěže originální. Přesto netradičnímu výstavnímu místu nelze upřít atmosféru. Roztomilá oáza uprostřed pražského shonu, chce se říct. A pro všechny, kdo milují fantasy, mystéria i umný, řemeslně skvělý kýč, to ostrůvek jiných světů skutečně navždy bude... 

Let za melodií světla
Rozměr: 106x81
Cena: 200000 Kč

Kde najdete vrátka do Argondie? V malebném domečku stojícím osamoceně v Petřínských sadech s číslem popisným 417. Hned vedle (50 metrů) se rozkládá mnohem známější Nebozízek. Můžete sem vystoupat pěšky, nebo použít lanovou dráhu - pokud bude zrovna v provozu.

Na vrata tajemné říše můžete zaklepat kdykoliv od 10 do 22 hodin. Případných zavřených dveří se nelekejte. Stačí zazvonit a budete vpuštěni.

Vstup: 70 Kč, 50 Kč studenti a důchodci. Děti do 15 let zdarma.
V ceně vstupného je víno, džus nebo živá voda.

 Zjevení velké vesmírné jasnovidky
rozměr: 140x120 cm  cena 300 000 Kč

 V ikonce: Snoubenka ztraceného Safyra
Rozměr: 40x30
     Cena: 30000 Kč   
 
Obrazy převzaty z: www.reon.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0357 s