Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníKam se starým papírem? Aneb proč nešetříme lesy.

19.04.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nedávno u nás doma zazvonila tři zhruba osmiletá děvčata a požádala mě, zda nemám nějaké noviny do sběru, ochotně jsem vytáhla hromadu, kterou doma skladuji a jednou za čas vyhodím, a sdělila jim, že mohou přijít klidně i častěji. Děvčátka se rozzářila, když spatřila můj příspěvek, a omluvně pronesla, že to potřebují do školy. Musím dodat, že mě tato dítka mile překvapila i tím, že pozdravila a poděkovala. To už dneska mezi omladinou moc často neslyším.

Díky tomu jsem si sama vzpomněla na školní sběry, které se bohužel za mých školních let obvykle stávaly nástrojem k propagandě, protože vždycky před polednem soudružka ředitelka hlásila, která třída přinesla nejvíc papíru a zároveň jmenovala toho nejúspěšnějšího „sběrače“. Býval jím obvykle největší gauner z celé školy, jenž v rámci této akce zaangažoval celou rodinu a neváhal jet pro dvě kila časopisů i přes celou Prahu k babičce do Čimic. Také jsme často dostávali vynadáno, že máme sběr špatně svázaný a označený, prostě pro mě osobně sběr papíru znamenal jeden velký stres, navíc u nás ve vchodě nás školáků bydlelo poměrně dost a nakonec v celém domě, tudíž nebylo lehké stát se školním rekordmanem v počtu donesených kilogramů. Ovšem jinak jsem měla sběrnu kousek od domu a občas tam vozívala na sestřině kočárku nějaký ten papír. Koruna za kilo byla tehdy slušný peníz a za dvě už jsem si mohla koupit mnou tolik zbožňované Jumbo (nanuk). Tehdy se střádalo ze sběru poměrně snadno.

Ačkoliv dnes vytahujeme denně doslova stohy letáků ze schránky a hromadíme ve svých bytech noviny i časopisy, málokdo z nás je odveze do sběrny. Jednak jich řadu zrušili a navíc se to vlastně ani nevyplatí. A abych nemluvila do větru, ověřila jsem si průměrné ceny výkupu za kilogram papíru, kdy za vlnitou lepenku obdržíme pouhý padesátník, doneseme-li pouze noviny a to černobílé získáme 1,20 Kč. Za barevné časopisy, kterých možná máme doma nejvíc a kam se mohou počítat i zmíněné letáky, dostaneme jednu korunu českou. Tyto ceny holt nikoho nevybízí k tomu, aby papír nestrkal do popelnic, ale odnesl jej do sběrny a pak že máme šetřit naše lesy. Přesto možná pro některé dětské organizace je to způsob, jak si přijít k nějakým drobným finančním prostředkům, ale asi bude efektivnější sběr odvézt na vozíku poháněným lidskou silou, než-li motorem. Benzín je totiž čím dál dražší.

I u nás v Neratovicích ale mohou občané vozit papír do sběrny individuálně. Neratovické sběrné suroviny se nachází v Kostomlatských sadech, tedy v blízkosti lávky přes Labe do Mlékojed. V pondělí mají otevřeno od 8 do 17 hodin. Od úterka do čtvrtka pouze do 15 hodin, v pátek mají zavřeno a v sobotu jsou k dispozici od 9 do 13 hodin.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Markéta - 19.4.2004 - 7:03

Vy nemáte v Neratovicích popelnice na tříděný odpad? To je podle mě mnohem snazší, než se plahočit do sběrny a kýžený efekt to má taky.
Pokud se ovšem nenajdou hlupáci, kteří úmyslně do papíru hází sklo a do skla plasty. :-(

Od: Matt69 - 20.4.2004 - 3:40

Ano, připojuji s k Markétě -- to my na Žižkově odpad prostě třídíme; sběrné surovosti snad už ani neexistují.

Nicméně, co se pak děje s takto tříděným odpadem, to si upřímně řečeno netroufám odhadovat.

Jenom doufám, že to, co mi občané pečlivě roztřídíme, někdo pak nesveze zpět na jednu hromadu...

Od: Markéta - 20.4.2004 - 12:23

Re: matt69
Pevně doufám, že ne. Ptala jsem se pánů popelářů, kam to vozí a prej do třídírny, kde se to přebírá a zpracovává. Tak vesele třídím, že se pro samý odpadkový koše už doma skoro nevejdeme :-(
(Ale já nejsem z Prahy, takže jsem tě asi neuklidnila co?)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0204 s