Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníWILLIAM SHAKESPEARE v nových souvislostech

26.01.2011   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co nového čekat od titulu Shakespeare, Životopis? Vždyť za více než čtyři století se o tomto velikánovi sepsalo nekonečné množství životopisné literatury. Jenže autor Park Honan, tak to už zarazí! V hlavě se mi vybaví jím vynikající zpracování životů třeba R.Browninga, M.Arnolda a J.Austenové. Nuže, pojďme na to.

Nakladatelství Paseka slibuje již na záložce zatím nejpodrobnější výklad Shakespearova života, který kdy dostal do rukou český čtenář od dob průkopnické Knihy o Shakespearovi Františka Chudoby, doplněný o nejnovější badatelské výzkumy a originální komentář k téměř celé jeho doposud známé tvorbě.

A vskutku, autor se do svého úkolu obul pěkně od podlahy. Nezačíná datem narození, ani vyobrazením rodiny malého Williama, jde ještě dál, do kořenů anglické historie zmítané v té době náboženskými nepokoji. Katolíci – protestanti. A John Shakespeare, nyní v mých očích nejen rukavičkář, ale i radní ochutnavač piva a chleba, správce obecního majetku, nese do kostela chlapce, jenž se narodil někdy v rozmezí mezi 21. až 23.dubnem 1564 (ano, čtete správně, v tomto opravdu věda nemá jasno), zatímco kolem kosí lidské životy mor. William neboli Gulielmus je na světě.

Park Honen nás provází jeho životní poutí důkladně, nevynechá jediné zákoutí, nedovolí si spekulovat. Dozvídáme se, jak vypadal pozemek jeho rodičů, komu původně patřil i to, jak moc toužil jeho otec po vlastním erbu. Bažení po něčem takovém nám připadá zvláštní. Inu, doba.

Ze života Shakespeara již nehodlám prozrazovat nic dalšího. Nejlépe je prožít si to  při vlastním čtení. Jenom se chci pozastavit nad členěním a stylistikou tohoto životopisu. Málokdy se můžeme setkat s natolik čistou češtinou. Lahodí. Zrovna tak jako přehlednost a důslednost titulů jednotlivých kapitol i podkapitol. Kniha je maximálně přehledná, přitom podává souvislý výklad navíc prostý jakéhokoli legendizování. Naopak, s leckterými mýty dokonale zametá. Koneckonců přesně tak, jak jsem od autora čekala. 

Příjemný literární začátek kalendářního roku!

Park Honan: Shakespeare, Životopis
vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0461 s