Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLáska a vášeň pod drobnohledem vyhlášené povídkářky

27.01.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V knize se jich sešlo osm. Těch povídek. Jsou „lautr“ nové. S fascinujícím „fortelem“ je vystavěla Alice Munroová a je až s podivem, odkud. Vězme, že cenami ověšená spisovatelka je z Winghamu, z kanadské provincie Ontario, a kdyby tam nežila ona, nejezdil by tam asi autobus. Přeháním, jistě. Kniha se jmenuje Útěk. Ale zdrhnout za každou cenu není jen tak.

Příznačné je, že kultivovaná dáma, a tou Alice Munroová rozhodně je, situuje své povídky většinou na kanadský venkov. Z textů je cítit s láskou popsaný životní prostor tamních „vidláků“, ale protože to nejsou vidláci z Horní Dolní, s obdivem vzhlížíte ke kultivovanosti obyvatel kanadského venkova, potažmo hrdinů knihy. Na český knižní trh se autorka nevrhá prvně, vzpomeňme její povídkové knihy Už dávno ti chci něco říct (2003) a Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel (2009), obě z produkce nakladatelství Paseka.

Nerozráží dveře stylem severoamerických feministek, kterých běhá po světě přehršel a přinejmenším střední Evropa jich má už plné zuby. Ne, tudy Munroová nejde. Je ale dostatečně sebevědomá, aby dokázala svůj pohled na svět přenést do chování a jednání svých hrdinek a skrze cit, ale i starostlivost a mnohdy přidělenou povinnost popsala do hloubky to, čemu říkáme vnitřní život. Plný utajovaných přání, i těch splněných a pořád překvapující šířkou svých citů. Jak jinak nazvat zvláštní myšlenkové pochody protagonistek?

V osudí knihy se setkáme s mladou ženou, jež chce opustit domácího velitele. Chce, ale nedokáže to. S dívkou, jež se při vstupu do života dospělých setkává s krajními mezemi lásky a s dychtivostí mládí jim ráda podléhá. S fyzickou bolestí jinde. Munroová se nebojí ani rodičovské lásky. Tu vykresluje velice pregnantně, s radostmi i smutky, jež takový vztah přináší. Rozfoukat špinavé listí, říká někde autorka. Přijmeme to jako motto knihy?

Potřeba autenticity při vzniku prózy, touha po pochopení záměru, zrealizovaný sen být čten. To se Alici Munroové viditelně daří. Nakladatelství Paseka se stará, abychom se o tom přesvědčili. Zmiňuji, že autorka je laureátkou My Booker International Prize za rok 2009. Ta se zadarmo nedává. A jen tak bokem si člověk uvědomí, že osudy hrdinek vlastně zná.

Alice Munroová: Útěk
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
Obálka
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0305 s