Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníJeff Beck, anglický kytarový mág, míří do Prahy

07.05.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

23. června se čeští fanoušci dočkají dalšího splněného snu. V pražské Tesla Areně vystoupí vůbec poprvé v České republice britský hudebník Jeff Beck, který je považován za jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších sólových kytaristů historie. Jeho žánrový rozsah sahá od blues rocku, hard rocku, heavy metalu, jazz fusion až po rock míchaný s elektronikou.

Je držitelem pěti cen Grammy, na další - včetně těch letošních - byl nominován. Do rock´n´rollové síně slávy byl Beck uveden dokonce dvakrát: jako člen legendárních Yardbirds (1992) a jako sólový hudebník (2009). Kritici i fanoušci oceňují jeho virtuozitu a mistrovské ovládání efektů, na druhé straně svobodu a spontaneitu, se kterou se pohybuje mezi žánry. All Music Guide o Beckovi například napsal, že je „tak inovativní jako Jimmy Page, vkusný jako Eric Clapton a téměř tak vizionářský jako Jimi Hendrix.“ Jeho kariéra se vyznačuje neočekávanými zvraty a zákrutami, vždy ale míří jedním směrem – vpřed k novým výzvám. Beck byl členem mnoha seskupení a projektů, ve všech vždy zanechal jeho inovativní styl nesmazatelnou stopu. Ať už jako člen Yardbirds (po Eriku Claptonovi a před Jimmy Pagem), kteří v době jeho působení zažili nejúspěšnější a nejkreativnější období, či jako frontman The Jeff Beck Group. Nahrával například s Mickem Jaggerem, Kate Bush, Stevie Wonderem, Janem Hammerem, ZZ Top či Brianem Mayem. Časopis Rolling Stone ho zařadil na 14. místo žebříčku nejlepších kytaristů historie. Vstupenky v cenách od 799 do 1.799 Kč jsou k dostání od 25. ledna 2011 v síti Ticketportal a od 27. ledna v síti Ticketpro.

Jeff Beck se narodil a vyrostl ve Wallingtonu v Anglii. Díky rodičům – muzikantům - byl od dětství obklopen hudbou. Když mu bylo patnáct, sestavil si první kytaru. Brzy se stal vyhledávaným studiovým hráčem. V roce 1965 na doporučení Jimmyho Page nahradil Erica Claptona ve skupině Yardbirds jako sólový kytarista. O dva roky později zformoval superseskupení The Jeff Beck Group, mimo jiné se zpěvákem Rodem Stewartem a baskytaristou Ronem Woodem. Jejich dvě alba „Truth“ (1968) a „Beck-Ola“ (1969) se stala v dalších letech inspirací pro celou hard rockovou scénu, včetně Jimmyho Page a Led Zeppelin. Jeff Beck však dlouho nezůstával hudebně na jednom místě a brzy dal dohromady trio s baskytaristou Timem Bogertem a bubeníkem Carmine Appicem. V roce 1973 vydali desku „Beck, Bogert and Appice“, která opět změnila vnímání lidí, jak by měla znít rocková kytara. V roce 1985 díky albu „Flash“ a písni „Escape“ získal Grammy v kategorii Best Rock Instrumental. Druhou Grammy byl oceněn za „Jeff Beck’s Guitar Shop with Terry Bozzio and Tony Hymas“, třetí za skladbu „Dirty Mind“ z alba „You Had It Coming“ z roku 2001. Nedávné roky minulé jsou pro Jeffa Becka rovněž bohaté na události: v roce 2009 byl podruhé uveden do rock´n´rollové síně slávy, získal nominaci na svoji pátou Grammy za skladbu „A Day in The Life“ a začal nahrávat první studiové album po sedmi letech. Loni Beck představil svoji novou koncertní kapelu: Jason Rebello nadále hraje na klávesy, na baskytaru pak nově Rhonda Smith, dlouholetá legendární spoluhráčka Prince. Za bubny usedl známý hudebník a producent – držitel Grammy – Narada Walden. Zároveň loni Beck získal výše uvedenou pátou Grammy a při ceremoniálu vzdal poctu kytaristovi Les Paulovi.

V roce 2010 se také vydal na turné na podporu nového studiového alba „Emotion & Commotion“, které mezitím na jaře vyšlo. Třešničkou na závěr roku 2010 je pětinásobná nominace na Grammy. Jeff Beck je znám svojí zálibou v upravených autech – hot rodech. Nakonec jako každý chlap jeho ražení. Poslouchá se dobře.

Pokud sledujete novinky na tomto hudebním poli, nemohlo vám uniknout, že Beck proměnil tři nominace. Navýšil počet svých cen Grammy o 3 kusy. Žádné ořezávátko.


Zdroj textu a fotografie Jiří Sedlák, ArtsmarketingKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0312 s