Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 4.7.2020, svátek má Prokop 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11142


MěřeníHamlet, Hamlet, Hamlet!

31.01.2011   Julie Kolocová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mandarinku? Banán? Nemáme! Že nevíte, která bije? Tak to buďto patříte ke generaci zrozené do doby po heboučkém sametu, nebo k vrstvě vyvolených, popřípadě k těm, co neslyší, nerozumí, neboť nechtějí. A hlavně o těch je divadelní hra Hamlet "normalizace na prknech".

Divadlo Disk 28. ledna 2011 hučelo a praskalo ve švech. Svou premiéru tady měli absolventi 4. ročníku KALD DAMU. Se svým pojetím Hamleta nenechali nikoho na pochybách, že pokud se „velkého kusu“ zhostí mladí nadšenci obdaření chutí poprat se, jít až na dřeň problému a bez skrupulí, půjdeme domů zahloubaní v myšlenkách nad tím starým „být, nebo nebýt?“. Ostatně i to na prknech zaznělo.

Hamlet „normalizace na prknech, která znamenají svět“.
Takhle svůj autorský projekt pojmenovali. Zdánlivě jednoduchá jednoaktovka pro pobavení. Zdánlivě. Ve skutečnosti nám mladí rozehráli příběh vlastního svědomíMá člověk slepě kráčet životem v souladu s předem mu určenou cestou bez možnosti zastavit se na křižovatce a jít podle svého přesvědčení? Proč dav jde slepě, i když ve skutečnosti jednotlivci vidí? Je zbabělost nakažlivá? Proč mívá často větší sílu menšina a ta většina se bojí?
Zdánlivě lehounce po nás herci „šlapali“ od samého počátku. Rozezněla se hudba sedmdesátých let se slovy je těžké brát věci tak, jaké jsou, jenomže jinak to nejde…a bylo jasné, o co se tady bude hrát.
Mimochodem až teď jsem se dozvěděla, co tenkrát znamenalo označení „dělat ze sebe Zagorku“, myslím si, že vám to již po těchto řádcích nemusím vysvětlovat. A pokud přeci ano, bude lepší, abyste si zašli do divadla a ta léta si nechali připomenout, popřípadě přiblížit samotnými herci. Udělají to evidentně rádi a leccos přidají. Třeba ukázku vstupu ochránce Ivana i se svými vojsky pod taktovkou Krakonoše, nebo tatíčka Masaryka v roli zavražděného krále Claudia, jak nabádá svého syna Hamleta, ve skutečnosti však svou dceru, aby pomstil smrt spravedlivého krále. Ovšem dozvídá se, a nejen on, že vlastně vůbec spravedlivý není.
Zdá se vám to bláznivé? Určitě je a v tom tkví kouzlo celé této inscenace.
Ještě bych se ráda zmínila o scéně a kostýmech. Jednoduchost, účelnost. Ale i záměrné vyhrocení až k nevkusu, tak často oblíbené, vybízející diváka ke smíchu v situacích, kdy je to naprosto iracionální, aby nás vzápětí šlehla slova, jak povrchní a cyničtí jsou lidé,…
A my, sedící zaraženě v sedadlech, jenom musíme potvrdit, jak nadčasové je to hamletovské být, nebo nebýt.


režie a scénář Michal Hába
dramaturgie Šimon Spišák
scénografie Karel Czech
kostýmy Jitka Hudcová
hrají Adriana Máčiková, Markéta Dvořáková, Mariana Večeriková, Anna Čonková, Marie Švestková, Vít Rohr, Ondřej Beseda, Jan Vejražka, Jiří Konvalinka, Lukáš Bouzek
pedagogické vedení doc. Miroslav Krobot, MgA. K.F.Tománek, MgA. Michal Lázňovský
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 31.1.2011 - 12:17

Z recenze mám opravdu dobrý dojem. Nejpozitivnější v tom, že s pamětí naší nejmladší aktivní generace to nemusí být úplně tak hrozné.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0541 s