Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníŽeny

02.02.2011   Julie Kolocová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Muž je hlavou rodiny, žena jejím krkem. Žena jest ďábelské stvoření. Ženy jsou křehkou květinou. Žena je lunou. Žena byla rodičkou boží. Ženu stvořil bůh z Adamova žebra. Ariadnina nit. Elektřino prokletí. Kleopatřini muži. Morana. Božská Nemessis. Pandořina skříňka. Pramáti Eva. Jsou všude, ženy!

Ale jaké vlastně jsme? Trefně a s požitkem sobě vlastním si s námi pohrál dramatik Miro Cavran ve své divadelní hře „Vše o ženách“. Že vše? Netroufám si nahlas potvrdit, ale hodně určitě.
A co o tomto autorovi víme. Sám nedávno prohlásil:“Píši hry s láskou a potěšením, protože některé příběhy mohou být sugestivně vyprávěny jen ve formě dramatu.“ Narodil se roku 1961 a patří mezi nejvýraznější současné chorvatské autory. Vedle tvůrčí činnosti vede školu psaní, dramatu a prózy. Doposud napsal zhruba třicet her, mezi nejznámější patří například Kreontova Antigona, Jak umírá herec, Noc bohů a další. Získal řadu divadelních a literárních ocenění (Literární cena pro nejlepšího spisovatele roku střední Evropy, 1999). A proč píše o ženách? „…protože o mužích už bylo téměř vše napsáno. Kdežto ženy jsou v literatuře opomíjeny. Jsem spisovatelem, který zbožňuje emoce a ty mohou být zachyceny daleko snadněji skrze ženy než skrze muže. Emoce jsou esencí umění nejméně 2 500 let a budou dalších 2 500 let.“

Hra Vše o ženách je koncertem pro tři herečky
. Během téměř dvouhodinového maratonu doslova neslezou z prken, rozehrávají nám ironické postřehy o nás samotných tak, jak to vidí muži. Ale i titul sám je samozřejmě míněn ironicky. Vždyť co o ženách vědí muži? Nic!
Přináší nám zábavu, smích, uvolnění, chcete-li i poučení, mnohdy kritické pohledy. Jenže muž se v autorovi nezapře. Je k nám ženám shovívavý, někdy, řekla bych, až zbytečně. Ale proč brát iluze rytířovi? Za zmínku stojí i to, že se autor pustil i do mužů a to ve hře s názvem „Vše o mužích“. A dle mého úspěšněji. Snad je to tím, že jsem právě žena. Nebo je to naopak tím, že autorem je muž? Kdo ví.


Vše o ženách
Miro Carvan
režie Jana Janěková
dramaturgie Blanka Fišerová
scéna Jitka Nejedlá
kostýmy Kateřina Novohradská
choreografie Hana Litterová
hrají Jana Krausová, Anna &Sišková, Jitka Schneiderová
studio DVA

(foto www. studiodva.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0302 s