Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 10.7.2020, svátek má Libuše a Amálie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníUmění přes RASTR

25.02.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V pražské galerii Dolmen právě probíhá výstava čtyř mladých umělců vystupujích společně pod názvem RASTR. Výstava nese název Rastrospektiva a je tedy ohlédnutím za dosavadní tvorbou těchto umělců. Najdeme zde díla vzniklá například před deseti lety, zrovna tak jako ta nejnovější.

Miloš Englberth
Jindřich Hájek
Jakub Kándl
Jiří Macht
Pojítkem jim není pouze výtvarná tvorba, ale i způsob, kterým se rozhodli znázorňovat svět kolem sebe. Jako jedni z mála těch mladších se totiž hlásí k realismu. Ten není v naší zemi zrovna vynášen do nebes. Naopak, snad je to pro jeho časté skloňování v dobách totalitního režimu? Jako bychom zapomínali na všechno to, co dobrého nám výtvarná díla tohoto uměleckého směru přinesla, čím dokázala obohatit všechny ty následující generace. Rádi se šmahem zbavujeme všeho, čemu jsme dali určitou nálepku. Třeba ale zrovna tvorba uskupení RASTR otevře dokořán nový pohled.
 Jak vlastně vznikl tak neobvyklý název? Právě takto pojmenovali svou výstavu kdysi na společném počátku a jeden z novinářů vše popletl a přenesl označení na ty čtyři mladíky. No a jim se to zalíbilo a RASTR byl na světě.
Navíc dodávají : „… jak dokazují stále častější příklady z evropského i amerického výtvarného umění, malba se prosazuje jako možná interpretace skutečnosti pojímaná skrz ,,rastr“ současného vidění světa…“
Téměř všichni společně vystudovali klasickou malbu na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) a ve své malířské tvorbě využívají i fotografii. Na výstavě máme mnohdy chuť sáhnout si, či se rovnou zeptat, zda se jedná o forografii, nebo malbu. Navíc vidíme hrátky kombinací, např.fotografie dohromady s olejovými barvami,…Jiří Macht je absolventem katedry fotografie na Filmové a televizní fakultě Akademie Múzických umění v Praze (FAMU). V ranním vysílání Studia 6 na ČT 24 jsem sledovala vstup z galerie v den vernisáže. Pan Macht mě pobavil tím, jak zdůvodnil svůj "odklon" od studia na AVU, prý byl v té době silný ročník a on věděl, že by se tam nedostal, no tak šel na…
Výstava je tak zajímavou ukázkoufotorealistických“ maleb tří výtvarníků se skutečnými fotkami jednoho fotografa. K tomu ještě zpestření tvorbou počítačových tisků Jakuba Kándla.
Máme tu další krásný příklad toho, jak nové pojetí toho starého a známého dokáže obohatit.

Běžte, ještě máte čas.


 Galerie Dolmen
„Rastrospektiva“
Opatovická 160/18, Praha 1
10.2. – 10.3. 2011
 (foto www.rastrart.cz) 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0533 s