Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


Měření´Ndrangheta, třetí vzadu, ale nejmocnější

28.02.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Řeč je o mafii. Silné rodinné vazby, ostentativně vystavené regionální zaměření. Rafinovaně roztažená chapadla všemi směry. S přísavkami globálními. Cosa Nostra a Camorra patří minulosti. Z jejích příslušníků to táhlo na sto honů. Aspoň podle knihy ´Ndrangheta. Napsal Francesco Forgione. Moderní mafiáni mají prý mimikry většiny. O to hůř.

Už první, co mě napadlo, si říká o pár facek. ´Ndrangheta se blbě vyslovuje. Proto se na to, co se o ní dostane na papír, nepěkně myslí. Tím ale ze světa nezmizí.

Sociolog, politik a v neposlední řadě novinář Forgione zvolil zajímavou formu. On napsal rozsáhlou, dvěstětřicetistránkovou zprávu o stavu tajemné, stín milující organizaci. Důkladnou. Precizně člení dění okolo italských hochů do srozumitelných a přehledně uspořádaných studií a nazývá je nanejvýš jednoznačně. Na stránkách knihy dokazuje, jak šedá ekonomika , prorůstající kamkoli po světě, tedy i k nám, je pro celý svět nebezpečná. To u organizací stejné struktury očekáváme. Tato mafie přichází přece jen s něčím novým. Její členové vystupují pod maskami neviňátek. Postavte erudovaného slušňáka kamkoli a aspoň v začátcích vzbudí v okolí sympatie. ´Ndragheta se zabývá tradičními mafiánskými odvětvími. Vydírání a lichva. Drogy. Alkohol. Ale jsou tu i nové. Nebo aspoň takové, kde mafiánskou činnost vidíme zřetelně před sebou, ale pranic ji tam nečekáme a její označení pravým jménem, kýmkoli, bereme spíš jako zoufalou už rétoriku. Veřejná správa. Národní a evropské financování. Zdravotnictví. Bezpečnost. Řeknu vám, na blití.

Pro získání představy, jak tato organizace funguje, jakou má strukturu, je nejdůležitější stať s názvem Paralelní ekonomiky a ještě předtím Rodiny a teritorium. Dlouhá léta se šeptá o provázanosti mezinárodního zločinu se svobodnými zednáři, o prorůstání toho samého do politických špiček jednotlivých zemí. Hodně čtivá kniha. Ale zimnici vyvolávající čtení.

Přepíši sem větu, která hovoří za vše: Vydrancované, rozebrané, zpeněžené a rozprodané zdraví, jako výsledek politického konsensu, který dává přednost posedlé honbě za zisky před životem. K tomu netřeba komentář. Popřejme si, nejen ke čtení, nervy jak špagáty. Budeme je asi potřebovat. A pro knihu hlasuji všemi desti.

Francesco Forgione: ´Ndrangheta
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2010
Obálka
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2006 s