Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSvět mi je dlužný

03.03.2011   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak zní nová, v pořadí už čtvrtá, kniha od slovenské spisovatelky Evy Urbaníkové. Skrývá snad tajemný název stížnost, či je za tím skryta touha po pomstě?

Hrdinkou knihy je mladá žena Denisa. Pokud byste tuto pstavu znali ze svého okolí, tak byste si řekli, že jí nic nechybí. Žije ve spokojeném manželství, má svou práci produkční, které by ji jistě mnoho lidí závidělo a nakonec se dočká i otěhotnění. Co víc jí může chybět? Denise zřejmě všechno.

Mladá hrdinka totiž své štěstí nevidí. Naopak, myslí si, že život je k ní nespravedlivý a snaží se dělat všechno proto, aby se zlepšil. Bohužel k tomu využívá všech negativních prostředků, kdy ničí nejen sebe, ale i své okolí.

Hlavním povahovým rysem je zde závist. A také trochu nenávist. Denisa vždycky toužila stát se herečkou. Leč do života dostala i menší vadu řeči, a proto se musí trápit jako produkční. A tato zajímavá práce ji nejen, že neuspokojuje, ale ani finanční stránka pro ni není příliš atraktivní, takže Denisa má pocit, že by měla dělat něco, co by ji vyneslo mezi smetánku. Aby tak působila na své okolí, tak se zadlužuje, což je další cesta do pekel.

Co se týká soukromí, tak i tam vše není zalito sluncem. Manželství, navenek šťastné, není procházka růžovým sadem, alespoň pro Denisu. Protože mladá žena má pocit, že ji manžel nezahrnuje dostatečnou pozorností, tak si najde někoho tzv. bokem. Onen druhý muž je ovšem zadaný a má svoji rodinu. Ve spleti, ve které se Denisa ocitá, najednou zjistí, že je těhotná. Čí dítě to je? A dostane se Denisa z bludného kruhu lží a závisti? Napovíme jen, že k jisté životní změně ji doženou fatální události.
 
Kniha Svět mi je dlužný od Evy Urbaníkové nabízí pohled do nitra člověka, jež není srovnán se svým životem a hledá všemožné prostředky, jak docílit změny. Bohužel ne vždy volí ten nejlepší způsob, jak změnit svůj životní standard. Osud hlavní hrdinky sám ukáže, zda nekalé praktiky vedou ke štěstí, anebo člověka náležitě vytrestají.
 
Urbaníková Eva: Svět mi je dlužný, nakladatelství Motto, Praha 2011.

Foto obálky: nakladatelství Motto
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0369 s