Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZastřelit člověka v jeho zájmu

07.03.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je to normální? Není. Ale co je? Být bezmezně oddán corleonské mafii rozhodně ne. Ale přesto Salvo Sottile vypráví příběh své knihy Temnější než půlnoc, jakoby jiné cesty pro tamější maníky nebylo. A Sicílie úpí, ale nemá potenciál k tomu, aby vůbec něco změnila.

Ona totiž, Cosa Nostra, i když je to k nevíře, se dotýká životů všech. Zpěčovat se jí, v podmínkách italského ostrova, nemá příliš cenu, a poddat se jí, znamená s úsměvem na rtech očekávat ruku zákona, nebo tu kulku ve vlastním zájmu, jak již padlo v titulku.

Každé město rodí grázly, kteří se mohou tvářit sebevíc přátelsky, ale pak začnou jednoho dne střílet. V zájmu čeho? V zájmu svého přesvědčení, v zájmu zvláštní spravedlnosti, jejíž vize je zase jenom jejich, fungující v jakémsi uzavřeném světě, ale naprosto nepřijatelná pro ten za dveřmi jejich doslova gangsterského myšlení. Nino Giaconia je jedním z nich. Nesmlouvavý ke svým obětem, jež to, paradoxně, spíš vítají. Proč? Nino jedná krutě, ale rychle. Fredo, jeho klukovský kamarád, byl první. V těch letech jej Nino ještě chránil. Už v jinošských letech. Fredo měl smůlu. Byl slaboduchý. A najednou byl navíc. Vadil rozvíjejícím se obchodním záležitostem. Nino nezaváhal ani chvíli. Cosi se v něm hnulo. A nehodlalo se to zastavit. Eleira Salemiová se musí na scéně objevit. I kdyby román psal někdo menší než Sottilo. Neústupná soudkyně, možná plná pochybností o sobě samé, ale nesmiřitelná ve své profesi. Scénář ne příliš originální, ale úspěšně na čtenáře fungující.

Příběh není postaven jen na Ninovi a jeho řádění. Sottilo ví co a jak psát, aby jeho knihy byly čtivé. Ve hře je i Ninova krásná žena Rosa (ó, jak italské), která si s trpkostí uvědomuje svou osudovou chybu, když kdy Ninovi kývla na nabídku. Chtěla především pryč od machovské zvůle svého otce. Rodinku doplňuje syn Robredo, najednou vlastně ústřední figura knihy, posléze oběť otcových nepřátel. V matce něco praskne, ale je již tuze pozdě.

Citlivá studie gansterství v podání zkušeného publicisty, protaženého mnohými válečnými fronty, v domovině patřícího mezi přední humanisty v italské povadlé společnosti, kde šéf vlády tahá z vězení kurvy a ta se vzápětí stává celebritou. Úžasné. Ne nadarmo k němu předpředminulý šéf české vlády mířil na dovču. Ale jsme tu kvůli knize. Stojí za přečtení.

Salvo Sottile: Temnější než půlnoc
Vydalo nakladateství v roce 2010
obálka:
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0356 s