Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 27.9.2023, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13521
Komentářů: 11387


MěřeníHra na kočku a myš

18.03.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ale kdo je tady kočka a kdo myš? Skvostným debutem vtrhla Chloe Palov na mezinárodní literární scénu. V pětisetstránkovém románu Ohnivé kameny povolala do zbraně všechny atributy, jež čtenář všude na světě od bestselleru očekává. Zařadila se rázem mezi hvězdy žánru. A na nás je, zda ji v tom vosím hnízdě necháme, nebo ji dokonce uznáme jeho královnou.

Kde se vzala, Chloe Palov? Narozená ve Washingtonu D.C., žije v Západní Virginii. Ale to za ni román nenapsalo. Postavit se po boku takovým veličinám jako je Dan Brown se svou šifrou, Ian Fleming s Jamesem Bondem, nebo dokonce George Lucas a Steven Spielberg s filmovým Indiana Jonesem chce odvahu, ale daleko víc intelektuální rozhled, profesionální zanícení pro věc a vynikají schopnost kombinovat, jak šachový velmistr, nevím kolik tahů dopředu. A pak se občas narodí „ esoterický thriller“, jak se tomu dnes říká.

Hraje se o veleknězův náprsník. Ale na smrt a na život. Co je to za artefakt, kvůli němuž se zúčastnění zabíjejí bez zachvění mušky a všem takovým se rozklepe hlas a nejsou schopni souvislé věty. Inteligentní zápletky, akce neguje akci, intriky na úrovni mezinárodních bezpečnostních sil. Autorka se zdánlivě nevyhnula zevšeobecňujícímu klišé. V hlavní roli mladá atraktivní fotografka, která si umí připravit objekt fotogenicky, ale zrovna tak naaranžovat sebe. Zde ohrožený druh. Její komplic visící na shodném záchranném laně, irský sympatický intelektuál, náhodou propuštěný z CI5 a zevrubně znající historii. A na druhé straně? Rosemonští bezpečnostní konzultanti, takzvaná agentura, rozlezlá po celém světě. Ve skutečnosti všemu přístupní zabijáci. Pod vedením fanatika vyhozeného z Bílého domu. Hlavní jejich figura v akci? Dvoumetrový nakrátko ostříhaný bývalý mariňák, minimálně metr a čtvrt v ramenech. Karty jsou rozdány. Kdo vytáhne eso? Ale jde jen o to eso?

&Spičkovou práci zde odvedl překladatel Viktor Faktor. Udržel tempo téměř filmového střihu, zvolil slovní rejstřík adekvátní vynikající akčnosti příběhu a neztrácí se ve značném množství odborných termínů, které jsou čtenáři okamžitě jasné, ještě než je odstavec u konce.

Chloe Palov chystá další pecku. Templářská šifra. Je na co se těšit. Dan Brown v sukních nenechá nic náhodě. Causu rozehrává už na konci téhle stávající. Klid. Se stejnými hrdiny.

Chloe Palov: Ohnivé kameny
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2011
Obálka
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1129 s