Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 24.9.2020, svátek má Jaromír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12949
Komentářů: 11150


MěřeníJohann Wolfgang von Goethe - muž, jenž stvořil Fausta

22.03.2011   Lena Sawyer   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Příroda chtěla vědět, jak vypadá, a stvořila Goetha." Heinrich Heine

Básník, prozaik, dramatik a historik umění Johann Wolfgang von Goethe se narodil 28. srpna 1749 ve Frankfurtu nad Mohanem v dobře situované měšťanské rodině. Díky příznivé finanční situaci jeho rodičů mu bylo umožněno vystudovat práva a přírodní vědy, které hodně promítal do svých básní a balad. Díky svým studím ve Štrasburku se seznámil s J.G.Herderem (filosof a spisovatel) a společně stáli u zrodu hnutí Sturm und Drang (Buře a vzdor) – jejich cílem bylo bouřit proti tehdejší době, popírat ideály klasicismu. Herder zasvětil Goetha do lidové poezie a prohloubil Goethovu lásku a obdiv k Williamu Shakespearovi, která mu vydržela až do konce života.

Po dokončení studia práv se Goethe stal ve Wetcaru na krátkou dobu praktikantem u říšského komorního soudu, kde se setkal s Lottou Buffouvou, která byla v té době s vyslancovým tajemníkem Kestnerem. Její příběh Goetha tak zaujal, že dal vzniknout románu „Utrpení mladého Werthera“, nejproslulejšímu románu 18. století, který je psaný formou dopisů záznamů z deníku. Hrdina románu nemůže najít své místo ve světě plném zla, bez možnosti přirozeného žití a spáchá sebevraždu.

V duchu německého preromantismu, pro nějž je typická zejména idealizace silného hrdiny a jeho individuální vzpoura proti společenským poměrům, vydal Goethe dále vlastním nákladem drama "Gotz von Berlichingen". U mladé generace měla tato rytířská hra, silně ovlivněná Shakespearem, obrovský úspěch. Od roku 1775, kdy přijal pozvání mladého prince Sasko-Výmarského Karle Augusta, žil Goethe ve Výmaru. Tam zastával státní a hospodářsko-organizační funkce. Na počátku tohoto období vytvořil další dvě hry - "Clavigo" a "Stella". V této době začal tvořit svoje nejslavnější dílo – „Faust“. V prvním roce 18. století byla ve Vídni představena hra „Ifigenia na Tauridě“ (inspirovaná tragédií Euripidovou) a je považována za vrcholnou podobu dramatu.

Po Goethově zjištění, že jeho funkce ve Výmaru postrádá smysl, vycestoval do Švýcar, kde se začal zabývat přírodovědným studiem (a některé svoje objevy promítl do svých básní). Procestoval ještě Itálii, ale nakonec se vrátil zpátky do Výmaru, kde si vzal v říjnu 1806 za manželku Christianu Vulpius a konečně dokončil první díl Fausta. Pouhých deset let po svatbě ho zasáhla rána, když jeho manželka zemřela. V té době si zvykl často navštěvovat Mariánské lázně, kde se zamiloval do Ulriky von Levetzow, kterou požádal o ruku. Brzy ale svou nabídku odvolal – Ulrika byla o padesát let mladší.

V roce 1831 dokončil Goethe druhou část svého největšího díla – Fausta. Všeobecně známý příběh o ďáblovi, zaprodání duše a nešťastné lásce. Jednoho březnového dne si Goethe vyjel ve Výmaru na koni, nachladil se a následně 22. března 1832 ve věku 83 let umírá.

Zdroj fotografií www.poetryconnection.net; www.americana.com
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0644 s