Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníJsou Němci uřvaní opilci, nebo puntičkářští slušňáci?

23.03.2011   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Z mnoha historických důvodů se Němci v Čechách netěší zrovna dobré pověsti. Navíc Pražané se s nimi především dříve potkávali v metru, kde většinou skupiny mírně opilých Germánů dost hlučely a chovaly se podivně. Kupodivu když už se mezi ocitnete, poznáte jejich přívětivější tvář.

V každém případě jsou až překvapivě vstřícní. Když do vás omylem strčí, omluví se, prostě dbají společenských pravidel. Tudíž si nepřipadáte jak v ZOO, čímž narážím na poněkud úpadkové chování české společnosti, ale jako mezi lidmi. Němci se umí dokonce chovat i mile a pozorně, což jsem si ověřila i vlastní zkušeností. Několikrát mi naprosto cizí lidé pochválili klobouk a když se můj partner začal dusit, hned ho jedna Němka starostlivě směřovala na lékařskou pomoc a toalety.

Za nejvtipnější považuji rozhovor mého přítele se starším Němcem, který mu u cigarety vyprávěl, že má nás Čechy moc rád, přičemž údajně umíme i dobře německy, což dokládal na příkladu zpěváka Karla Gotta. Starý pán, který evidentně žil na západě, těžko pochopí, že zatímco mistr Gott jezdil za bývalého režimu pilovat své jazykové znalosti přímo do Německa, většina českých občanů se dostala možná tak k Máchovu jezeru. A tady se přímo nabízí příměr, kdo s režimem kolaboroval, získal výhody a ještě si vybudoval renomé za hranicemi, viz právě případ pana Gotta. Lidé, kteří stáli na druhém břehu, třeba je režim vsadil i do vězení, dnes živoří z malých penzí a nic víc. Dnes už naštěstí nemusíme kolaborovat, svět nám otevřel své hranice a rovněž i Němci.

Němci milují hudbu a zvláště ti pokročilejšího věku se snad řídí heslem, čím větší odrhovačka, tím lepší. Jak jsem zjistila, líbí se jim i dechovka, a dechovku tam hrají i party mladých kluků, milují slaďáky, na něž si netroufne snad ani střední proud. Pokud se v Čechách vysmíváme ctitelům Bílých orchidejí a jiných hrůz, na Němce skutečně nemáme. Tudíž do německého vkusu se musel Gott trefit, i kdyby nechtěl.

Každopádně Němce v Praze nepoznáte, na to si musíme sami vyjet do jejich země, abyste ocenili vysokou úroveň služeb a užili si pocit platícího zákazníka. Tedy věci, které doma nezažijete a které každému kulturnímu člověku chybí. Samozřejmě i Němci se liší, určitě kraj od kraje. Já sama vnímám rozdíly mezi Sasy a Bavoráky. Na druhou stranu všude platí heslo – profesionalita a slušnost, čehož si na nich vážím nejvíce. A vůbec by neškodilo, kdybychom si trochu těchto jejich dobrých vlastností odnesli i k nám do Čech.
 
Ikona: http://www.reisefreund.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Ivetka - 12.4.2011 - 11:38

rozhodně opilci!

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0461 s