Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníKrvavý román

29.03.2011   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Napsat knihu, kterou je možno označit za alternativní ještě po 87 letech, navíc být vedle autorství i vlastním sazečem, k tomu si vytvořit vlastní doprovodné dřevoryty, tisknout, vázat i prodávat je z dnešního pohledu nadlidský výkon. Tím, kdo to dokázal, je Josef Váchal. A byl tady Krvavý román.

Ten prvně vydaný spatřil světlo světa v roce 1924, letos s ním vyrukovala (ve své produkci již počtvrté) Paseka. Dali si záležet, pan Váchal by nemohl vytknout snad jediný detail. Ruce příjemně hladí povoskovaný přírodně zabarvený přebal, lehce tónovaný papír nechá příjemně vyniknout černému tisku včetně původních dřevorytů. Sázení podle originálu ukazuje, že výtvarný vkus samotného autora tady ctí nade vše. A dělají dobře, i tohle ocení čtenář. Nedivím se tomu, že se na poslední straně objeví jméno toho, kdo stojí za návrhem obálky, vstupní strany a předsázky. Pavel &Stefan.

Obzvlášť mě zaujala poznámka nakladatele. Dozvěděla jsem se, že Krvavý román byl vlastně podnětem k založení nakladatelství Paseka, už mám tedy jasno, odkud a proč se tady bere literární láska zrovna k téhle knize. A projasnilo se mi nejenom v tomto ohledu. Skupina lidí kolem zmíněného nakladatelství založila v devadesátých letech v Litomyšli amatérský divadelní spolek Filigrán a hráli, jak jinak, Krvavavý román jako operu s úspěchem po více než sedm let. Ve stejném městě absolventi restaurátorské školy přenesli většinu Váchalových dřevorytů na stěnu jednoho z domů ve Váchalově ulici ve formě sgrafit. Najdeme tu i stejnojmenný pension, knihkupectví,...prostě Litomyšl nejen Smetanova.

Vyznání Paseky však nepokračuje pouze knihou. Již v roce 1994 vyšel tento román i ve zvukové podobě namluvený Leošem Suchařípou. Geniálně. Jeho temné rrrrrrr zní na začátku tak přesvědčivě, že snadno odtušíme, co bude dál. Černý humor, ironie a nadsázka tomuto herci opravdu sluší. Nyní si jej můžeme vychutnat ve formátu MP3 zároveň s oním úžasným knižním vydáním.

Tohle se povedlo!

A já se teď ráda uvelebím do křesla a na tři hodiny a čtyřicet šest minut dokážu díky neotřelému humoru zapomenout na strasti i povinnosti běžného smrtelníka.
No, není to nádhera?


(foto www.paseka.cz)

Josef Váchal
Krvavý román
knihu a CD vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: čtenář - 29.3.2011 - 14:33

Jsem dlouholetý čtenář Rozhledny a vy jste zatím nejslabší autorka příspěvků !!!!!

Od: Petr Pelcman - 29.3.2011 - 18:12

Na rozdíl od níže píšícího slaboduchého tzv. čtenáře se cítím doslova povinen sem napsat komentář ke komentáři - rád čtu Vaše příspěvky, obzvláště z oblasti výtvarného umění. Nenechte se, prosím, odradit zlobou zřejmě narušeného člověka,však on si ji sám "posnídá" (tato metafora Vám jako kultivovanému člověku bude zřejmá, ovšem jemu, bohužel, nikoli). Za všemi příspěvky je evidentně jeden slídivý člověk, sbírající kdejaké informace o Vás různou cestou, tedy pomatenec jakýsi. Doplatí na to, bude sám.

Od: Jirka - 30.3.2011 - 11:40

Julko, dnes v kruhu.....

Od: sanna - 30.3.2011 - 11:52

pozdrav z Pacova
Tak, tak, souhlasím s panem Pelcem.
Tento (na paní redaktorku chorobně zaměřený(á?))"komentátor(ka?)" už s velkou pravděpodobností dlouho sám/sama je. Protože jinak by měl(a) na práci mnohem smysluplnější a milejší věci než urážet. A s tímhle jedem (!)v sobě ještě dlouho sam(a) bude. Julie, je fajn, že se nenecháte otrávit!

Od: sanny - 30.3.2011 - 11:54

:-O
Pane Jiří,
stále se nějak točíte v kruhu?! Nemáte chuť se přecyklit? Čtu Rozhlednu pravidelně a jste nebývale vytrvalý!

Od: Hanina - 17.5.2011 - 9:39

komentář od sanna je mi nějaký povědomý, autora asi znáš ty naše "umělkyně" ze ŽŠ

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0561 s