Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSrp, háknkrajc a kladivo na jednom smetišti

04.04.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se tři chlapi posadí ke stolu, nemusí to končit mariášem. Přesto trojice autorů, PhDr. Karel Richter, Csc., Roman Cílek a PhDr. Jiří Bílek, tahá z rukávu jedno eso za druhým. Tím jsou minimálně tři klíčové roky 20. století. Měly jednotného jmenovatele zlomku. Diktaturu. Dravé cesty k moci se kniha jmenuje a je o zhovadilosti. Moc dobře, že vznikla.

Co mají autoři společného? Zapálenost pro literaturu faktu. Badatelskou zarputilost. Věcnost v použitém jazyce. Kdo čeká v podobné literatuře jiný než břitký a často kritiky schopný jazykový rejstřík, ať knihu odloží. Červenou knihovnu nelze čekat. Příběhy, zpracované oněmi třemi, se odehrávají ve specifickém světě. Žel, mají ještě jednu identifikační známku. Staly se. Místo obsahu zmíním ony roky, které zůstaly němými svědky té scestné uzurpátorské filozofie. 1917, 1933, 1948. Nemusíte být zdatnými dějepisci. Klíčové roky musí zůstat zapsány v každém z nás. A jestli ne, pak nepomůže ani deset takových knih, jako je ta právě dočtená na mém stole. Byly doby, že jsme ty roky slavili. Ať nám to z paměti nevypadne.

Převraty, které měnily dějiny. Podtitulek, jenž vypovídá o všem. Co mají společného vůdci oněch inkriminovaných dob? Vůle lidu pro ně neexistovala. Neuznat, zničit, nestrpět nesouhlas. Lidu, té pomyslné lůze, vnutit vůli vlastní. A co ještě? Nenávist k opozici nazvali třídním bojem. Vládne se snáze, ale svědomí se musí vyhodit jako zbytečné.

Začalo to v Rusku. „Rusko nad sebou potřebuje bič,“ řekla Alexandra Fjodorovna, svému choti, caru Mikulášovi II., poslednímu samovládci ruského samoděržaví. Jenže car byl na obrovskou říši slabý, a tak tu základní tezi dovedli k životu probudit jiní, další, a když sleduji cvrkot na východě, mám dojem, že má stále platnost. Karel Richter ukazuje s důkladností sobě vlastní i na slabé, neřkuli kritické momenty bolševického nastolování moci pod vedením Lenina. A že se zákonitě dozvíme i o soukromí tehdejších mocných? Samozřejmě. Zůstávají utajené postoje západu a reakce na kroky východu? V žádném případě. A jsou mnohdy hodně překvapivé. A že bolševický režim požádal i mocnosti Dohody, aby udržel v zemi svůj vliv a že ty mocnosti veřejně z duše nenáviděl? Co čekat od uchvatitele schovaného za Marxe?

„Diktátor je prostě síla, která nejprve klame a pak potlačuje,“ píše Konrád Heiden na adresu dění ve své zemi. To už jsme v Německu a mluvíme o dalším povedenci minulého století. O Hitlerovi. Mraky popsaného papíru a další budou jistě následovat. Zvědavost vpuštěná do cílové rovinky. Dozvím se něco nového? Roman Cílek nezklamal. Svou stať o hitlerovském Německu, mimochodem nazvanou velikášsky v duchu führera Jsme u cíle …, ale patřící Goebbelsovi, prošpikoval detaily, bohatou fotografickou přílohou a celé dodal neobyčejnou čtivost, jakou bych u podobné literatury ani nečekal. „S bohem kupředu,“ pronesl říšský president Hindenburg, když Hitlerova vláda složila do prezidentových rukou přísahu. Je příznačné pro věrné dobytky diktatury, že nebyla naplněna. Stanovit svá pravidla, jejich cíl.

Víte, že ve dnech únorového převratu 1948 se otevřeně mluvilo o 3.světové válce? A víte, že tento plk mohl i rozhodovat o orientaci ČSR? A šlo opravdu jen o plk? Smést Gottwaldovu vládu, to byl úkol dne ještě 20.února. Ale pak se to nějak zvrtlo a na Staroměstské náměstí 25.února přijel Gottwald už jako vítěz, který bere vše. „Vývoj nás předbíhá,“ volali zděšeně bolševici. Ani oni sami to nečekali. Báli se vládnout této zemi? Ne, spíš na to neměli. A neměli na to dalších padesát let. Při pohledu do současnosti si dovolím sarkasmus. A kdo na to má? „Návrat není možný,“ řekl k tomu tenkrát Gottwald. Košický vládní program začal ignorovat a Winston Churchill pronesl svá slova o studené válce. Sedm zastavení zimy se jmenuje důkladné připomenutí toho kritického týdne. Jiří Bílek to bere z gruntu. Zaplaťbůh.

Kniha, jež by neměla chybět v žádné knihovničce s dějepisnou literaturou, aneb, dokud se knihy čtou … Vztyčený ukazovák generacím, jež ony roky bagatelizují?

PhDr. Karel Richter, Csc., Roman Cílek a PhDr. Jiří Bílek: Dravé cesty k moci
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2011
obálka
www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0381 s