Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníKdyž se řezbáři baví

11.04.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je čtvrteční odpoledne sedmého dubna Vysoká ulice v Rakovníku a v horní části můžete spatřit, jak se z útrob auta vynášejí a poté přemisťují do prostor tamní vinárny neobvyklé předměty. Postavy vyšší než kdokoli z nás, obrovitá hlava krále, objekty z kovu,...již zítra se tu otevírá výstava.

A den se překulil na pátek 8. dubna, blíží se osmnáctá hodina. Výstavní prostory jsou naplněné očekáváním, s čím se tady tihle řezbáři, sjednocení týdnem práce na symposiu v Přílepích u Libora Daenemarka, "vytasí". Tohle jsou lidé obdaření svérázným humorem a tady se to o nich ví. Atmosféru nudných a vážných uměleckých salónů tu nikdo nečeká.

A je tady zahájení, už jsme se dozvěděli, že zde vystavují umělci tvořící v Přílepích u Rakovníka již sedmý rok. Nyní jejich průřez tou letitou tvorbou mohou poprvé spatřit oči návštěvníků mimo výstavní prostory přílepské galerie. Ačkoli má symposium přívlastek řezbářské, jsou tu od počátku i lidé z jiných oborů, textilní výtvarníci, keramici, malíři, kovář i další. Lidé z okolí si již navykli zajet sem v tom prázdninovém týdnu a třeba i několikrát obhlédnout pracovní ruch na louce u Daenemarků, aby pak mohli posedět až do večera u příjemných večerních programů. Střídají se tu kapely, budou tu i divadla, letos svěcení kapličky sv. Janu Nepouckému (účast přislíbil i arcibiskup), prostě týden umění a pohody. Ta je cítit i tady na výstavě. Navíc netradiční program. Po úvodu se předvádí loutkohra, jak jinak nežli s tématem řezbařiny (ke slovu se dostává kpt. B. Bones a J. Howkins), a navazuje bohatá tombola. 

Tomuhle reji přihlíží vážným okem Kormorán, Egocentrik, Zasažená bleskem, Sám, Skřeti a víla, Muž, Pták Ohnivák. Zdánlivě netečně tu stojí Strážce, Muž se železnou maskou, Bludičky a Golemeček. Napětí cítíme z Kukly, Tragedie, Sil země i Mušketýra. Ale lze si i odpočinout u Stolečku bufeťáčku, pod malbami z přílepské krajiny ve stínu paravánu. Zdá se, že skloubit tohle všechno a ještě něco navíc je nemožné, ale tihle řezbáři...!

Raději sami posuďte.

Dřevo a zas dřevo
výstava plastik z řezbářských symposií v Přílepích

Vinárna Ve Vysoké

Rakovník

8.4. - 8.5. 2010   
(foto Jiří Dryml)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0514 s