Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníVrány nedovedou počítat

12.04.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Erle Stanley Gardner je léty prověřený autor románů s detektivní tématikou. Je šumafuk, jak své dílo nakonec podepsal. Při jeho potenci se nelze pseudonymům divit. Udělal z advokáta Perry Masona kultovní figuru a hold písní mu složil i Ozzy Osbourne. Takže, o něm publikuje pod svým pravým jménem. Jenže v tvůrčím kotli přibyli další vejlupkové. U nás v románu detektiv Donald Lam. V knize s názvem dle titulku vystupuje autor pod jménem A.A.Fair.

U autora, který vytvořil svůj styl a figurám přiřkl nezaměnitelnou charakteristiku se sluší uvést jeho data. Narodil se už v roce 1889 a zemřel v březnu roku 1970. Jeho prozaické portfolio je úctyhodné. Jestliže Mason je hromotluk, téměř inertní k ženám kolem sebe, soukromý detektiv z dalších příběhů Donald Lam je jeho opakem. &Sedesátikilový střízlík se svou náklonností k ženským půvabům netají. Co dalšího je na románu zajímavého? Poutavost, spád a vtip příběhu nezapře Gardnerovo mistrovství a má všechny vlastnosti napínavé detektivky. Ještě jeden markant. Gardner, zde A.A.Fair, vsazuje své figury do reálných kulis doby a z dnešního pohledu působí vše mile archaicky. Cítím se dobře v detektivově kanceláři i v neútulné vyšetřovně na policejním komisařství, neřku-li v útulných budoárech hrdinek vyšetřované kauzy. Telefonuje se z veřejných aparátů na ulici a jezdí se i vlakem. Pro Gardnera normální. Drahé kameny však mají naštěstí pořád stejnou barvu a o ty tady jde. Že při tom někdo přijde o život? Co by to bylo za detektivku, kdyby nenašli mrtvé? A že tu poletuje vrána, která umí klít a nadávat? Běžné. Němá vrána je jen něčí výmysl.

Spletitost případu a jeho geniální řešení je výsadou našeho myslitele Donalda Lama, stejně jako těžkopádné fungování jeho stálé společnice u jejich firmy Berty Coolové. Transparentnost hrdinů je dalším Gardnerovým plusem archetypálního spisovatele, jenž do svých případů neváhal vnášet život, který se opravdu žil. A že se kolem povalují smaragdy? Okolo něčeho svůj příběh vystavět musel. I bez nich by to byl mistrný příběh. Plný živých a život rozdávajících lidí. Nikoho nepřekvapí, že i takových, co spíš jen přijímají. To je život.

A.A.Fair: Vrány nedovedou počítat
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2011
Titulka
www.xyz-knihy.cz; fotografie www.lululove.net


Erle Stanley Gardner


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0382 s