Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 6.8.2020, svátek má Oldřiška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12922
Komentářů: 11146


MěřeníTV tip - BÍLÁ MASAJKA - sen o veliké lásce

15.04.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se mladá žena bílé pleti ze Švýcarska bláznivě na první pohled zamiluje do černého masajského bojovníka, opustí civilizaci a odjede za ním do Afriky žít v buši - jak to může fungovat a jak dlouho to může vydržet? Odpověď dává film BÍLÁ MASAJKA.

Na konci své dovolené v Keni se Carola Lehmannová setká s válečníkem z kmene Samburu Lemalianem, který se svými zbraněmi a v tradičním kmenovém obleku působí strhujícím dojmem. Fascinovaná Carola se do něj bláznivě zamiluje, což ústí ve fatální důsledky: impulzivně zruší zpáteční let a svého přítele pošle domů samotného. V Keni se pak pustí do hledání Lemaliana. Po zničující cestě africkou divočinou a dlouhém hledání "svého" Lemeliana najde a následuje ho do jeho vesnice Barsaloi. Rozhodne se zapomenout na svůj předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky a začít nový život v Africe. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení - v dobrodružství mezi nebem a peklem, v jehož průběhu si sáhne až na dno svých sil. Po čtyřech letech se nakonec i s dcerkou vrátí do Evropy. Nedokázala zvládnout těžký život v buši a "muž jejího života," příliš zakotvený v přísných tradicích svého kmene se nedokázal smířit s její emancipovaností.

Příběh odvážné a rozhodné ženy popsala spisovatelka Corinne Hofmannová v knize stejného názvu jako film (vyšla česky v nakladatelství Ikar, stejně jako její pozdější pokračování pod názvem Zpátky z Afriky). Měla mezinárodní úspěch, byla přeložena do 16 jazyků a prodalo se jí více než 4 miliony výtisků (v ČR 20 tisíc). Pro film byla změněna jména protagonistů a Corinnin příběh zjednodušen. Režie se ujala Hermine Huntgeburthová. Říká, že Afrikou byla spolu s hlavní představitelkou, německou herečkou Ninou Hossovou fascinována, že byly velice dobře přijati,ale šokovala je obrovska nouze, které tam musí lidé čelit. Říká: "Vezměte si třeba tu stravu: lidé z kmene Samburu se živí mlékem smíchaným s krví, kozím masem a oslazeným čajem. Taková strava je pro nás, obyčejné Evropany, poměrně nepředstavitelná. Obrovské jsou také kulturní rozdíly - například sexualita je tam vnímána natolik odlišně, že musí dříve nebo později dojít k nějakému konfliktu. Koncepty jako „láska v manželství“ zde jednoduše neexistují."

Tvůrci usilovali o autenticitu, natáčeli v přirozených podmínkách (štáb dokonce bydlel ve stanech) a snažili se o citlivé pochopení odlišných situací, které nedokáže překonat ani velká láska. Lemeliana si zahrál herec Jacky Ido, pocházející z Burkina Fasa a žijící v Paříži.
Foto:csfd.cz, cineclub.de
********************************************************
BÍLÁ MASAJKA (Die Weisse Massai / White Massai)
Německo 2005, režie Hermine Huntgeburthová, 
v  televizi na programu ČT 1 v úterý 19. dubna od 22,50 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0595 s