Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníNákladná, byť dobře míněná, nuda

27.04.2011   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čertova nevěsta – nová pohádky režiséra Zdeňka Trošky – nezklamala. Bohužel.

Pohádky, dost možná filmografie Zdeňka Trošky obecně, staví diváka před dilema, co si o nich (ni) vlastně myslet. Z mého pohledu, jedním z největších oříšků, je právě poslední Troškova pohádka, jejíž světovou premiéru za účasti režiséra, hlavních představitelů a sálu nabytého novináři, zažil minulý čtvrtek pražský Světozor.
 
Inu, historie se stále opakuje. Také tentokrát bohatá produkce vybavila pohádku překrásnými kostýmy (nebojím se napsat jedněmi z vůbec nejhonosnějších a nejkrásnějších, jaké se kdy v české pohádce objevily), umožnila natáčení hned na několika zámcích a lokacích. Co se hereckého obsazení týče, vyjma tradičně málo známé ústřední dvojice, nechybí režisérovi oblíbenci (Sabina Laurinová), řada věhlasných herců (David Suchařípa, Bára Munzarová, František Němec), ale ani tváře neherecké, resp., známé z jiných sfér showbusinessu (Alexandr Hemala anebo partička z Gipsy.cz).

Jak už bylo řečeno, v hercích problém Čertovy nevěsty určitě není. Pomineme-li poněkud monotónní úsměv pohledného, nicméně mírně „dřevěného“ Václava &Sandy, ostatní, s energickou princeznou Evou Josefíkovou v čele, fungují velmi dobře. Mně osobně se nejvíc líbila Bára Munzarová, která svoji maminku, ale především velký herecký talent, opravdu nezapře, a tak scény s její služebnou bych s chutí, na rozdíl od zbytku pohádky, shlédla klidně ještě jednou. Pochvalu ovšem zaslouží i jiní - David Suchařípa působil velmi příjemně, stejně tak zajímavě „děsivý“ František Němec, coby pán pekel, Lucifer. A právě tady se dostávám k hlavnímu kamenu úrazu.

Čertova nevěsta staví na klasických českých pohádkách, v nichž hlavní hrdina musí uhodnout odpověď na tři hádanky, aby vyvázl životem či zlomil kletbu nad kýženou osobou, v našem případě princeznou. Zatímco v knižní podobě jsou tazatelé těchto hádanek líčeni jako vysloveně zlá, úlisná, mazaná stvoření, tatáž role v Troškově pohádce spadá do drápů…ano…opět typického troškovského čerta – tedy poskakujícího, nablblého a ukecaného (tentokrát nešišlá), v podstatě hodného (čímž nechci říct, že jeho představitel Karel Zima by jej odehrál špatně – právě naopak). Osobně se domnívám, že právě tenhle aspekt pohádku vysloveně zabil, protože všechno ostatní bychom v zásadě mohli tolerovat a Čertova nevěsta by tak patrně s klidem zapadla v nemastný neslaný průměr.

Kvůli čertovi však máme často pocit, že sledujeme spíš parodii na pohádku. Nejvíc do uší bijící jsou pak jeho repliky, resp., použitá současná mluva, ostře kontrastující s pohádkovým jazykem ostatních postav. Ano, zasmějeme se, ale Čertova nevěsta jednoduše není Slunce, seno…anebo by přinejmenším neměla být…
Bohužel, nepotěší ani zbytečně dlouhý a upovídaný úvod, vysvětlující okolnosti princeznina početí a ani několikrát zopakovaná replika s „ptákem“ mi nepřipadla úplně nejšťastnější - jednoduše, do pohádky, byť nejsem nijak prudérní, mi nějak neseděla – ale to je spíš detail, chcete-li, věc názoru.

V každém případě, vyřknout jednoznačný ortel nad Čertovou nevěstou není vůbec snadné. V kontrastu s předcházejícím výčtem negativ totiž stojí velmi kvalitní kamera anebo vkusné a působivé triky – kupříkladu hned úvodní tanec víl patří mezi dosavadní nejhezčí pohádkové záběry. Z celé podívané mám tak nakonec především pocit zmaru, protože jsem přesvědčená, že stačilo svým způsobem velmi málo a „bylo to tam“. Takhle je to bohužel na místě, kde to od dob nezapomenutelné Jasněnky končí v podstatě pokaždé…Tak snad příště.
 
Osobní hodnocení: 50%

Čertova nevěsta
101 min/přístupný
režie: Zdeněk Troška
hrají: Václav &Sanda, Eva Josefíková, Sabina Laurinová, David Suchařípa, Jana Andresíková, Barbora Munzarová, František Němec, Jan Kuželka, Karel Zima a další.
Premiéra ČR: 28.4.2011

foto: Bontonfilm


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0307 s