Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníAlžběta Jungrová vystavuje noční klub. V galerii.

06.05.2011   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Blue Light Tonite, tak se nazývá výstava, která mapuje interiér pražského klubu Blue Light. Fotogradfie z tohoto věhlasného podniku můžete nalézt v Centru současného umění DOX .

Expozice na mezonetu centra DOX prezentuje 24 fotografií, výběr z celkového počtu 57 vydaných ve stejnojmenné knize.

Název fotografické výstavy a současně vycházející publikace je odvozen ze svého času frekventované esemesky “BL TONITE?“ (neboli „Dnes večer v Blue Lightu?“) mezi častými návštěvníky pražského baru Blue Light. V rámci projektu vznikla série fotografií jeho pravidelných návštěvníků, známějších i méně známých. Snímky dokumentují magickou atmosféru baru na Malé Straně, v jehož hnědé malbě stěn a kleneb jsou vyškrábána jména návštěvníků uplynulých dvou desetiletí.
Zpočátku šlo o dokumentární fotky, až prý jednou Jiří Macháček postavil na bar konstrukci z barových židlí, na které si lehl a začal olizovat žárovku barového osvětlení. To byl pro autory projektu architekta Víta Másla a fotografku Alžbětu Jungrovou signál k větší stylizaci dalších záběrů. Výsledkem je různorodá směsice portrétů lidí, kteří se protnuli v čase a prostoru baru Blue Light. Některé fotografie mají svůj příběh, jiné jsou založené na atmosféře či kouzlu okamžiku.

Původní nápad vytvořit ateliérové portréty několika desítek kamarádů a známých, s nimiž se v baru potkáváme, záhy vystřídala myšlenka nafotit vše v reálném prostoru baru Blue Light bez přidaného osvětlení a většinou odpoledne před otevírací hodinou. Seznam portrétovaných vznikl sice rychle, ale časem se proměňoval. Mnohé z těch, které jsme zpočátku měli na „Blue Listu“, jsme z různých důvodů nakonec nevyfotili a naopak přibyli ti, s nimiž jsme původně vůbec nepočítali,“ vysvětluje Vít Máslo.

Zuzana Stivínová

Mnoho dalších, kteří by do tohoto výběru patřili, se nepodařilo vyfotografovat, jako například rumunskou květinářku, která nosí do baru kytky, provozovatele pražských restaurací Nielse Jebense, pražského Kanaďana a autora knihy „Žízniví psi“ Glena Emeryho, nebo Janku Kellerovou či herce Jiřího Langmajera. Jednou prostě muselo focení skončit. Při výběru bylo důležité, aby se na fotografovaném člověku autoři projektu shodli. Tak se vedle sebe ocitl popelář Pepa, který 15 let z baru vynáší odpadky, a třeba český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na celém projektu se podílelo více osob, od Františka Ludačky, majitele Blue Lightu, přes Ivana Zachariáše, až po Aleše Najbrta, který dal projektu grafickou podobu.

Alžběta Jungrová
Zájem o životní osudy lidí přivedl fotografku Alžbětu Jungrovou k žánru dokumentu a reportáže. Za netradičními tématy cestuje po celém světě.
Brodila se největší skládkou odpadu v Kambodži, ropným bahnem na vrakovišti tankerů v bangladéšském Chittagongu, fotila ozbrojené děti a civilisty v pásmu Gazy, narkomany na afghánsko-pákistánské hranici nebo trávila dny s indiány kmene Nukak Maku v kolumbijské džungli.
Na přehlídce Czech Press Photo v  roce 2008 získala za reportáž o drogách na pákistánsko-afgánských hranicích čestné uznání a za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšáváru cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Stejnou cenu obdržela i v roce 2009 za sérii fotografií z barmského uprchlického tábora v Bangladéši.


Doprovodné programy k projektům centra DOX probíhají obvykle v pondělí a ve čtvrtek, komentované prohlídky každý víkend. Více informací na www.dox.cz

Výstava Blue Light Tonite probíhá od 29. 4. do 6. 6. 2011.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 Holešovice, CZ


Zdroj a foto: MediaReportAňa Geislerová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0227 s