Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníVšední slova uvízlá v čeřenu poezie

03.05.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vlasta &Spinková už pevně zakotvila mezi západočeskými spisovateli. V té squadře se urodilo leccos uniknuvšího z hledáčku celorepublikových nakladatelství. Právem? Nevím. Nedávné ocenění plzeňského básníka Josefa Hrubého cenou Magnesia Litera spíš dává zapravdu celorepublikovému pohledu na literaturu. Ale jinak? Ocenění téměř výjimečné. O to zvědavěji otevírám sbírku básnířky &Spinkové s titulem Bez křídel. Vyznívá titul pesimisticky? Ale ne.

Vlasta &Spinková ke své tvorbě přistupuje po špičkách, nesmírně pokorná, jakoby s ostychem. Ale to vůbec neznamená, že by v nich abstrahovala od své pravdy. Jaké? Rozhodně ne bojovné feministické Amazonky, ani puťky, vysedávající v koutě. A její stavební kameny poezie? Připadá mi jako rybář při výlovu, zatahující sítě, aby pak do svého čeřenu vybral nejvšednější ryby, jež v síti uvízly. To ji ale nebrání, aby je pak nesestavila do ryze ženských pocitových básní, v kterých se vydává v šanc čtenáři. A na něm je, zda je jen přelétne očima, či ho přinutí k zamyšlení. A když ho zašimrá až v podbřišku, zdá se, že se urodilo. Schoulí se do stínu ptačího stínu a vzápětí otvírá svůj klín lásce. K lásce se znovu probolet. To je možná její celoživotní krédo, kterému hodně běží naproti. Pak se ale nemůže divit, že jí člověk nemůže věřit verš jsem starý unavený strom. Rovněž jsem jen svůj obnošený stín, jsem podzim jdoucí k zimě. Poraženecká a příliš skromná nálada i ohnutá záda veršů nebyla nikdy můj šálek čaje. S čím lze souhlasit bez výhrad je konstatování básnířky, když řekne trápí mě osud slov/ bez strážných andělů. Ty ať jsou nám milé vždy a v každé situaci. Ale jak &Spinková píše? Sápe se nepřetržitě po pravidelném rýmu a ten je podřízen zvukomalebnosti až přísně. Zákonitě pak vystupují do popředí slova všední, dle mého vkusu slova šedivá jak myšky. Nic proti těm zvířátkům, ale tak jedno dvě. Houf šedých myší je moc. Ale čtenář nalezne poklady, chce-li. Je zajímavé, že se nacházejí v básních metricky drobných.

Jestli se znovu narodím/ tak chci bejt chlap/ vysoko v horách/ v klášteře/ stane se ze mě láma/ Jenom to osude nezvorej/ Nechci bejt/ bezbožnej/ holkař a fláma. (Reinkarnace).

Bylo by zajímavé vědět, v jakém časovém intervalu básně vznikaly. Čteme básně dívčího střihu i ty s nápřahem zkušené, životem zocelené ženy. Co je tedy leitmotiv sbírky? Všední život pod niterným drobnohledem, se zařazením dle zákonů bytí, z kterého vystřelí až žert a básnířka si jej vychutnává s nemenším apetitem ženy pořád lačnící po, nebojím se říct, štěstí.

Vlasta &Spinková: Bez křídel
Vlastním nákladem vydala Vlasta &Spinková v roce 2009
Titulka www.monarchbfly.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0298 s