Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníTajemství Ježíše z Nazaretu

17.05.2011   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V zapamatovatelné historii lidstva není příliš těch, co se do ní otiskli natolik silně, že při pouhém vyslovení jejich jména zavane čerstvý vítr s plnou touhou pátrat o odkrývat. Rozhodně sem ale patří Ježíš Nazaretský. Snad už přišla doba, kdy lze nejen odkrývat, bádat, ale i veřejně o tom promlouvat. 

Během více než desetiletého studia biblických textů i řady děl o Ježíšově osobnosti jsem často narážel na rozpory, ale i skryté souvislosti, jež měly s tradičními teologickými výklady málo společného, nebo zde existovaly spojitosti jen velmi vzdálené. Postupně přede mnou vyvstával obraz úplně jiného Ježíše, i když jsem zároveň dospěl k přesvědčení, že teologická legendistika o jeho osobě je sice matoucí, ale přece jen obsahuje stopy pravdy v indiciích, jež jsou dnes už sotva postřehnutelné.

Vladimír Liška - Tajemství Ježíše z Nazaretu/Záhady a otazníky ze života Mesiáše.

Podtitul zcela jasně ukazuje, kudy a čím nás autor provede. V tomto tématu není žádným nováčkem. Vlastně se touto knihou vrací ke své první, doplňuje, dovysvětluje, někdy poopravuje. Čerpá z naprosto věrohodných zdrojů a jejich ukázkami nešetří. Můžeme tak i my, čtenáři, putovat stejně jako historický badatel jenom s tou výhodou, že jsme v teple domova.
Pokud si někdo není zrovna v daném tématu jistý v kolenou, nevadí, věřte mi. Autor jde krůček po krůčku od samotného počátku. A tam byl Mojžíš. Jeho život opředený legendami včetně té, jak to bylo s přechodem z egyptského zajetí po dnu moře suchou nohou. A jak? Však se dočtete!
Přichází snad to nejdiskutovatelnější. Historická věrohodnost Ježíšovy existence. Existuje alespoň jediný exaktní důkaz toho, že opravdu žil? Autor nám nic nenalhává, ale ukazuje zcela jiný důkazní materiál a vysvětluje, že tak, jako spousta jiných historických objevů, vychází toto zkoumání z mnoha písemných zcela věrohodných pramenů. Posuďte koneckonců sami.
Jinde narazíme na otázky kdo byl skutečným židovským Mesiášem a co to vůbec je mesianismus. Oslavujeme Betlém jako skutečné místo narození křesťanské ikony právem? Nebo Ježíš versus Jan Křtitel. Samozřejmě dojde i na úlohu Jidáše.
Ale dost, recenze není výčtem obsahu kapitol, ale hodnocením. A tuhle knihu posazuji hodně vysoko mezi ty se stejnou tematikou jak obsahem, tak stylistickým rukopisem, vazbou, přiloženým ilustračním materiálem, prostě v téhle oblasti a na našem knižním trhu fenomén. 


Vladimír Liška
Tajemství Ježíše z Nazaretu/Záhady a otazníky ze života Mesiáše
vydalo nakladatelství XYZ v roce 2011Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jiří Kočí - 17.5.2011 - 10:28

test
test

Od: Jiří Kočí - 17.5.2011 - 10:41

dfdf
f df d

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0421 s