Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníRychlá kola formule 1 zvedají adrenalin diváků už šedesát let!

16.05.2011   Zdenek Huspek   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je-li člověku pár pátků po šedesátce, se jmény hlavních aktérů závodů formule 1 se setkával téměř celý život. A nemusel být zrovna velkým motoristickým fandou. Který kluk nikdy nezatoužil točit místo volantem šlapacího autíčka (vyrobeného dříve z poctivého kovového materiálu, dnes z barevných sice, ale nepříliš trvanlivých plastů) volantem opravdovým!?!

Většině z nás se to přibývajícím věkem také povedlo, řidičák dnes patří do peněženky zrovna tak samozřejmě, jako kreditní karta či občanský průkaz a s povzdechem nutno konstatovat, že nejen bývalých kluků, ale i holek.

Zakroutit volantem v reklamou pomalovaném a lehce upraveném osobáku v nějaké místní rallye anebo na okruhu se povedlo už jen mizivému procentu vyvolených (nebo raději vytrvalých) a do kokpitu monopostu té nejvyšší kategorie se podařilo posadit jenom jednomu Čechovi – a jen krátce. Jeho jméno najdete v knize Roberta Pavelky s prostým názvem „Formule 1 od startu k cíli“.

Autorova druhá kniha podobného zaměření (první nesla název „Historie F 1 – triumfy & tragédie“) vychází letos v nakladatelství XYZ a koho sport těch nejrychlejších – a také nejdražších – kol nenechává chladným, už ji možná má přečtenou. Pro člověka, jenž o závodech F 1 něco ví, ale z jakéhokoliv důvodu nemá čas sledovat dění kolem světových okruhů detailně a soustavně, můžu její přečtení doporučit.

Po prvních stránkách bude možná čtenář tápat, do jaké police vzorně žánrově seřazené knihovny těchto 237 stránek (malá drobnůstka či ozdoba každé z nich v podobě černé siluety závodního speciálu s číslem stránky na boku potěší) vázaného čtení zařadit. Není to ani dobrodružný román či napínavý příběh, není to ani pouhý statistický výčet jednotlivých ročníků, stájí a jezdců, natož pak publikace technického charakteru. Stručně, s přehledem, komplexně a čtivě (což u podobných témat bývá občas problematické) a hlavně s hlubokou znalostí problematiky podává Pavelka zprávu o počátcích Formule 1, o vývoji vozů i jejich motorů, dává nahlédnout do obuvnických dílen pneumatikářských firem a umožňuje nám sledovat jejich konkurenční boj, nevyhýbá se ani skandálům, které tento pojízdný cirkus provázejí od jeho počátků v roce 1950, vzpomene jména jezdců, jimž cestu na stupně vítězů přehradila zubatá s kosou a dalších, jejichž naděje stanout na „bedně“ byla marná po celou dobu kariéry.

Dávkování podrobností je v rovnováze se stručností, s níž autor posouvá děj již zmíněné šedesátileté historie fenoménu Grand Prix a není patrně kluka malého i v letech, jemuž se jména Niki Lauda, Jochen Rindt, Rubens Barrichello, Ayrton Senna, Michael Schumacher nebo Ital Giuseppe Farina (po němž je pojmenována nejobávanější zatáčka starého Masarykova okruhu v Brně a která se díky Hrabalovi dostala i do jeho povídky „Smrt pana Baltisbergera“) nezaryla někam hluboko do paměti. Nebo jste snad nikdy neslyšeli přirovnání – jezdí jak Fittipaldi?

Jak v úvodu, tak i v závěru knihy autor opatrně slibuje, že se k tématu bude vracet. Jestliže ano, máme se na co těšit.

Robert Pavelka: Formule 1 – od startu k cíli
Svět velkých cen, jak ho neznáte
Vydalo Nakladatelství XYZD v roce 2011
obálka
www.xyz-knihy.cz   


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0356 s