Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníRozmarné léto

24.05.2011   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V posledních letech jej proklínáme. Nespokojenost se vším. Jednou příliš velká vedra, jindy prší, fouká ostrý vítr z východu (a co dobrého nám kdy odtamtud zaválo, že?), patnáct stupňů, byť nad nulou, nás také nepotěší. Prostě, ať se počasí snaží sebevíc, nám se nezavděčí.

Jenže o tomhle vůbec nebude řeč. Ostatně nejsem sama, kdo už má po krk té nekonečné lidské nespokojenosti
To Vančura dokázal najít kouzlo i v těch letních proměnách. A že jej našel, dokazuje dychtivost, se kterou sahá i dnešní generace po jeho humorně laděné novele.
Jako žačka druhého stupně základní školy jsem měla období, kdy jsem pravidelně usínala s touto knihou, aniž bych strčila zvědavě nosík do jejích řádek. To jsem udělala až mnohem později. Tenkrát mi z gramofonu nostalgicky zněl hlas pana Hrušínského, Antonína Důry, Jiřího Menzla jako kouzelníka Arnoštka a dalších. Propadala jsem se do spánku a nasávala tu vůni lázeňského města Krokovy Vary. Deska je v nenávratnu a já s radostí zjistila, že se do těch dob mohu vrátit.
 Totiž, na trh právě  přichází kniha Rozmarné léto a já se doslova nemohu dočkat snad nejznámějšího citátu z tohoto románu: "Tento způsob léta," děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova," zdá se mi poněkud nešťastným." 
V uších nám zazní  krásná, byť knižně, místy až archaicky znějící slova. Snad i ten čas, který nás dělí od těch dob, způsobil úsměvy, jež se čtenářům objevují na tváři, když zazní: "Ach, co si mám počíti, jestliže tento neomalený člověk křičívá jen proto, aby si cvičil dech a zvětšil objem hrudníku?" 
Rozmarné léto nám předkládá v nezvyklém formátu nakladatelství Dokořán. Velikostí přibližně 15 cm může být tohle čtení společníkem právě v letních toulkách. Rozmarnost v názvu, veselá rozpustilost v obsahu, ale i ilustracích, včetně přebalu. Vesele nám mává teplá žlutá spolu se starorůžovou, připomínající zašlé, ale krásné časy. A náměty ilustrací? Pavel Brázda souzní. Uplakané deštníky střídají veselé vlnky, stylizované postavičky mají duši a dobře víme, proč tu jsou. Navíc křídový papír, prostě knižní pohádka.

Vladislav Vančura
Rozmarné léto
vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2011
obálka
www.dokoran.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0384 s