Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníJaké jsou intimní nástrahy léta?

31.05.2011   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Odpověď na otázku může být různá, ale velmi častým jevem jsou kvasinkové infekce, kterým vysoké teploty vyloženě svědčí. Tyto problémy jsou jedněmi z nejčastějších gynekologických obtíží. Proto se s nimi seznamte (pokud možno jen virtuálně) více.

Podle průzkumů tři ze čtyř žen prodělají mykózu alespoň jedenkrát za život a skoro polovina jí trpí opakovaně. Prevencí je jednak dostatečná hygiena, ale také používání různých prostředků speciálně vyvinutých na tyto problémy.

Jak poznáte, že máte mykózu?
Mykózu vyvolávají kvasinky (zejména druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale když se naruší poševní rovnováha, začnou se množit víc, než je zdrávo,“ vysvětluje gynekolog Petr Kolek. Ke vzniku různých mykóz, poševních zánětů, vyrážek a plísní v letním období nejčastěji pomáhá koupání v bazénech a přírodních koupalištích, teplé a vlhké počasí či nadměrné pocení. Rovněž mykózy mohou podpořit i některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres. „Typickým příznakem mykózy je svědění zevních rodidel, které může být mírné a často se objevuje přibližně tři dny před menstruací. Není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní. V ojedinělých případech ale také může být poměrně nesnesitelné a někdy se mění až v pocity pálení v pochvě, které mohou být doprovázeny příznaky jako zarudnutí pochvy a zevních rodidel, bílý tvarohovitý výtok z pochvy, otok rodidel, pálení a řezání při močení, zápach výtoku nebo bolestivý pohlavní styk,“ doplňuje MUDr. Petr Kolek, pražský gynekolog.

Jak mykóze předejít?
Samozřejmě je důležitá hygiena, ovšem i v této oblasti můžete podpořit svoji péči i pomocí speciálních přípravků. Jedná se o mýdla, emulze nebo gely pro ženy, jež zabraňují infekcím a zánětům, udržují a obnovují přirozené vaginální prostředí a eliminují vznik výtoků. „Důležité je používat takové přípravky, které jsou k tomu určeny. Každá žena si totiž nemusí uvědomit tuto okolnost a může použít přípravek, jehož pH je zásadité. Pokud by k tomu došlo, pH prostředí se vychýlí v neprospěch obvyklého kyselého pH a může být usnadněn vznik nemoci, protože dojde k přemnožení bakterií nebo kvasinek, na úkor v pochvě běžně přítomným lactobacilům a vzniku zánětu. Proto je třeba vědět, že běžná mýdla jsou zásaditá a navíc parfemovaná, což může dráždit,“ doplňuje MUDr. Petr Kolek.

Jaké jsou speciální přípravky?
Pokud vás mykóza přeci jenom postihne, tak se vám nabízí přípravky, jež vám pomohou zbavit se problému. Může se jednat o speciální čípky, které se zavádějí do pochvy. Vyzkoušet můžete nehormonální přípravek CICATRIDINA® poševní čípky. Používají se nejen při svědění či pálení pochvy v důsledku poškození či odření poševní sliznice např. pohlavním stykem, infekcí plísněmi či herpetickými viry, při ztenčení sliznice po menopauze, v době kojení a při užívání nízkodávkované hormonální antikoncepce, ale také ke zlepšení přirozené vlhkosti, elasticity a odolnosti vaginální sliznice.


Pokud dojde k narušení přirozeného vaginálního pH při takových aktivitách jako je koupání v bazénu či ve vaně, pohlavní styk apod., je nezbytné mu okamžitě navrátit potřebnou rovnováhu, v tomto případě sáhněte po přípravku VITAgyn C®. Tento vaginální krém obnovuje a udržuje fyziologické pH v pochvě, napomáhá růstu přirozené laktobacilové flóry a navrací tak poševní rovnováhu. Dále napomáhá léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz a infekcí močových cest.


V případě prevence sáhněte po přípravku AFLOVAG®, což je první poševní výplach dostupný v České republice, který je připraven k okamžité aplikaci. Už se tak nemusíte bát složité přípravy roztoku a opakovaného použití toho samého aplikátoru. Ideální je na dovolenou, nosit ho můžete i v kabelce pro případ první pomoci, aplikovat ho můžete na toaletě nebo ve sprše. Poševní výplach na bázi čisticích přírodních výtažků umožňuje omytí, po kterém zůstává příjemný pocit svěžesti a čistoty.


Všechny zmíněné produkty jsou dostupné v lékárnách.

Pokud ovšem léčba volně prodejnými antimykotiky nezabírá, potíže ani po třech dnech neustávají a naopak se přidávají bolesti při močení a pohlavním styku, bolesti břicha či horečky, tak neotálejte s návštěvou svého lékaře.

Zdroj a foto: MC CONSULTANT


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0414 s