Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníAndělská hra - hra se čtenářem

08.06.2011   Veronika Barešová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Andělská hra obsahuje mnoho her a jedna z nich je hra se samotným čtenářem. Je to kniha navržená tak, aby vás vtáhla do vyprávěcího procesu a donutila vás stát se jeho součástí. Jinými slovy, tahle prokletá gotická věcička chce vaší krev. Dejte si pozor. Možná, aniž bych to zamýšlel, jsem nakonec přece jen napsal knihu, která je příšerou..."

To jsou slova samotného autora. Carlos Ruiz Zafónnejprodávanější španělsky píšící autor naší doby – nám ve své knize Andělská hra předkládá vzorový příklad toho, co se stane, když se nám naše práce stane celoživotním posláním. Záleží pouze na nás, jak se s tím vypořádáme. Ovšem s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost.

Kniha je rozdělena do tří částí.

1. Město Zatracenců
David Martín
, vypravěč celého příběhu, nás již od začátku knihy postupně provází svým životem, který nebyl nijak růžový. Matka ho opustila a o otce přišel, když byl ještě malý kluk. Jeho jediným přístavem se stal svět knih. Je to mladičký, talentovaný spisovatel pokleslého žánru plného krve a násilí. Po začátečnických úspěších se ale ocitá v beznadějném kolotoči, kdy ničí sám sebe psaním příběhů za směšný honorář pro dva vydavatele a ještě ke všemu pod pseudonymem. Jak léta plynou, uvědomuje si, že se mu život rozpadá pod rukama. V této fázi přichází na scénu záhadný pan Andreas Corelli. Předloží Davidovi velmi lákavou nabídku – velké peníze výměnou za napsání knihy. Touto knihou má vzniknout nový směr náboženství, pro který lidé budou ochotni žít, ale i umírat. Martín přijímá a tím končí první část.

2. Lux Aeterna
Již v první části si Martín za našetřené peníze koupí „tajemný“ dům s věží, kolem kterého jako malý kluk denně procházel. Tráví zde celé dny vymýšlením a psaním svých příběhů. Jeho dlouholetý přítel – knihkupec Sempere – ho na konci první části zavede na pohřebiště ztracených knih, odkud může odnést pouze jednu; a vybral si právě knihu Lux Aeterna od Diega Marasci. Marasca byl za svého života advokátem a také bývalým majitelem Martínova strašidelného domu. Ve svém stáří ale přijal nabídku napsat knihu pro záhadného muže. Knihu však nedokončil a zemřel za velice zvláštních okolností. Čím více se Martín o celou situaci začíná zajímat, tím více neobjasněných otázek vyplouvá napovrch. Kdo je ten záhadný pan Corelli? I přes všechny nejasnosti stále pracuje na svém rukopise. Čte různé náboženské knihy, legendy a bajky a utváří vlastní příběh průbojného Spasitele. Na pravidelných schůzkách dává Corellimu přečíst, co za danou dobu napsal. Filozofují nad otázkami významu náboženství a života samotného. Do tak již komplikovaného příběhu vniká další postava - Isabella Gispertová – sedmnáctiletá dívka s talentem pro psaní – která se z celého srdce chce stát Martínovou pomocnicí. Po prvotních neúspěších dostat se do jeho přízně, ale nakonec roztají ledy a Isabella je pomalu zasvěcena do celé situace. Nicméně, záhadná zmizení a vraždy, které se v okolí Davida Martína odehrávají, samozřejmě neunikne Barcelonské policii, která ho začne velmi nepříjemně vyslýchat. A aby toho nebylo málo, zjišťuje také, že žena, kterou po celý svůj život miluje, se provdala za jeho přítele Vidala. V manželství však není šťastná a přece jen se dostane do jeho náruče. Na chvíli to vypadá, že vše dobře dopadne. Má ženu, kterou si vždy přál a chystá se ukončit spolupráci s Corellim, jenže osud mu nachystal něco zcela jiného.

3. Andělská hra
V této části utíká děj rychlým krokem. Jedna akce střídá další, připlétá se do toho více a více čar a záhad, krev teče proudem. Nic není takové, jak se na první pohled může zdát. Tato část již plně splňuje název knihy – Andělská hra. Hra se čtenářem. Kniha se stává příšerou, jak sám autor prohlásil. Třešničkou na dortu je, že samotné rozuzlení a konec si musíme vydedukovat sami. Autor nám to tu zde předkládá otevřeně, což na celou knihu vrhá dost zajímavé světlo.

Nebudu prozrazovat více. Dodám jen jednu věc. Poslední část byla vskutku děsivá, ale skvěle čtivá jako ty dvě předchozí. Mě osobně se kniha velice líbila. Tento román je volným pokračováním autorova prvního románu Stín větru. Pro fandy fantasy příběhů, krvavých scén a filozofických úvah na téma náboženství a smyslu lidské existence, mohu tuto knihu vřele doporučit. Osobně nesouhlasím s některými návrhy z různých serverů, že jisté části by se měly úplně proškrtat. Je pravda, že ne všechny příběhy se týkají hlavní dějové linky a samotný příběh je tím trochu moc natahovaný. Ale dodává to tomu jistou krásu, kterou ne každý dokáže ocenit. Faustovský motiv v podobě Corelliho – vypočítavý ďábel, který hrdinovi nabízí vše výměnou za jeho duši – zde krásně vystihuje to, že by si každý měl dávat pozor na to, co je mu nabízeno.
 
Carlos Ruiz Zafón: Andělská hra
Vydalo nakladatelství Euromedia v roce 2010
Obálka
www.euromedia.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0398 s