Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 24.2.2024, svátek má Matěj 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníPražská zoo? Nebo raději safari ve Dvoře? Zkuste zoo ve Zlíně!

23.06.2011   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nad Zlínskou zoologickou zahradou nelze přemýšlet bez zámku Lešná. Co začalo bažantnicí u sídla rodu Seilernů, skončilo rozsáhlou zoo, která vás vtáhne atmosférou do všech zemských světadílů.

Že musí být nepříliš známá zoologická zahrada na samém kraji Zlína maličká? Ale kdepak. Žije v ní na 1136 zvířat, respektive 211 druhů. Mezi savce se počítá 47 z nich. Své stálé místu tu už mají i dlouhokrké žirafy Rothschildovy. A mimochodem, víte, jak dělá žirafa? Nijak. Nemá totiž hlasivky.
 

Nosorožec tuponosý jižní je jedním z pěti druhů nosorožců. V zoo není náhodou. Oproti svým bratrancům má totiž pověst dobráka, kterého hned tak nerozčílíte. Na večerku si nehraje ani v zahradě - dokáže být čilý jak v poledne, tak o půlnoci. Dožívá se až 45 let a mladé je s to mít většinou již okolo 10. roku života. Pokud si s ním chete dát závody, nenechte se oklamat na první pohled těžkým tělem, nosorožec dokáže pelášit rychlostí 45 kilometrů v hodině. A pokud vás zajímá, kolik tenhle drobeček váží, prozradíme, že váhu by vám rozšlápl - hmotnost má tři tuny!

Poznáte podle uší, jaké slony chovají ve Zlíně? Pokud tápete, prozradíme, že africké. Zoo má ne nadarmo přídomek Zoo kontinentů. Je členěná geograficky a z každého kusu světa tu potkáte nejen jeho charakteristické obyvatele. V tomto případě netřeba nápovědy, v jakém kusu zahrady zrovna jsme. Sloná život není žádné peříčko. Protože jsou býložravci a navíc neumějí pořádně trávit (60 procent stravy vyloučí bez využití), zabere jim snídaňoobědovečeře až 20 hodin denně! Nosorožce by v rychlosti neporazili. Běžně je vidíte, jak se pohybují rychlostí okolo pěti až osmi kilometrů v hodině. Ale zkuste je rozzuřit - zvládnou to vytáhnout i na třicítku!

Dali jste si ke snídani vajíčka a už zase máte hlad? Tak to určitě nebyla pštrosí. Jedno by vás zasytilo na pěkně dlouhou dobu - váží 1,5 kilogramů! Ve zlínské zoo narazíte na pštrosa dvouprstého, který je stejně jako jeho blízcí příbuzní největším ptákem světa. Dokáže utíkat až 75 kilometrů v hodině a honosí se kukadly, na jaká žádný obratlovec na světě nestačí. Stačí porovnat velikost hlavy a očí a o rekord je postaráno - očka měří pět centimetrů. A pokud se vám bude snažit někdo namluvit, že pštros si rád pochutná na hodinkách a různých věcech, tak mu ... věřte! Pštros totiž polyká kamínky, aby se mu lépe trávilo. A když mu do výběhu hodí neukáznění návštěvníci i jiné věci, sezobne i je... 

Za nenápadnými dvířky, u kterých se zdá, že je nepozorovaně může otevřít i pětileté dítě, si hoví krokodýl. Člověk se až podiví, že si ještě nikdy nevyrazil na výzvědy. Tenhle plaz má celkem tuhý kořínek. Žije podobně jako člověk - až 75 let. O děti se starat nemusí. Vesele pojídá želvy a obojživelníky, občas uloví menší savce a až se mladí vylíhnou, nemusí o ně ani očkem zavadit - odmala se o sebe umějí postarat.  


Zoologická nezapomíná ani na ptactvo. Jejich voliéry najdete poblíž pečlivě upravených anglických zahrad, které okrašlují okolí zámku již od roku 1888. Na své si tu díky tomu přijdou nejen milovníci fauny, ale i flory. Vždyť tu roste na 1 100 různých bylin a dřevin. 

Část expozice najdete i v suterénu zámku, a to ve velkých akvariích. S hrdostí se dá říci, že ve zdejší zoo vaří opice. Samostatný domek u zámečku, který býval velkou kuchyní, je totiž přestavěn na pavilon opic. 

foto: autorka 

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s