Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníExetrik Duke Special, oblíbenec Glena Hansarda v ČR

18.06.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Duke Special, který se u nás představil loni v roli předskokana irských The Frames, přijede v druhé polovině června do České republiky na čtyři koncerty – do pražské Malostranské besedy (21. června), olomouckého Divadla K3 (22. června), Místodržitelského paláce v Brně (23. června) a na festival Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí (24. června).

Duke Special je výjimečnou hudební osobností, o které se u nás zatím mnoho neví. Světový tisk o něm píše, že patří k tomu nejlepšímu, co irská/britská hudební scéna může dnes nabídnout. Hudební znalci si, co do originality a schopnosti psát silné melodie, šuškají o nástupci Toma Waitse, byť jeho hlas postrádá mistrovu charakteristickou hrubost. Duke Special jako klavírista a zpěvák dovede vykouzlit jemné milostné balady, u kterých jihne zrak posluchačům bez rozdílu věku, a stejně tak dokáže ve své neidentifikovatelné uniformě a s dredy do půl zad ve výskoku třískat do klaviatury, obsluhovat starý klikový gramofon a zpívat o pohřbení zaživa. Originální rozkročení mezi tradičním písničkářstvím typu Billy Joel nebo Elton John a kabaretním vaudeville činí z Dukových koncertů nezapomenutelné zážitky, těžko srovnatelné s čímkoliv podobným. Sám Duke Special si pro tento svůj hudební výraz vytvořil termín „hobo chic“.

Duke Special (vlastním jménem Peter Wilson, nar. 1971) na scéně působí od roku 2002, výraznějšího úspěchu poprvé dosáhl v roce 2006, kdy jeho album ‘Songs From The Deep Forest’ dosáhlo na platinový status a vysloužilo mu vzápětí Meteor (Irish Brit) Award. Od té doby se o něm hovoří jako o vzácném irském vývozním artiklu. Duke Special je vítaným hostem prestižních festivalů (Glastonbury), stal se i oficiálním zástupcem irské kultury na Expu v &Sanghaji. Je zván do prestižních kulturních stánků jako např. letos do Metropolitan Museum of Art in New York, kde svým koncertem zahajoval fotografickou výstavu Stieglitz, Steichen, and Stran. V roce 2009 byl požádán o písňový doprovod později kritikou oslavované inscenace Brechtovy Matky Kuráž v londýnském National Theatre. Z obdivu k německému meziválečnému kabaretu prokázal Duke Special i v dalším projektu, albu vytvořeném z písní Kurta Weila pro jeho nedokončený muzikál Huckleberry Finn.

O tom, jak si v Severním Irsku Duka váží, svědčí i jeho podíl na vzpomínkovém  pořadu na irskou Edith Piaf, hvězdu 50. let Ruby Murray. Dva živé koncerty, kdy Duke zpíval její písně s doprovodem symfonického orchestru a které přenášel rozhlas v přímém přenosu, sklidily nadšené reakce kritiky i posluchačů bez rozdílu věku, pohlaví i náboženského vyznání.

Duke Special nehraje v České republice poprvé. Vloni v prosinci si jej na evropské turné s The Frames jako support vybral i Glen Hansard, neomylný hledač hudebních talentů. Půlhodinové vystoupení v Arše posluchače nadchlo, byť nabídlo jen předkrm z Dukovy hudební kuchyně. Tentokrát návštěvníci dostanou celé menu – a rozhodně nebudou zklamáni.


DUKE SPECIAL v ČESKÉ REPUBLICE – červen 2011
Úterý 21. 6., 20.30 – Praha, Malostranská beseda
Středa 22. 6., 20.00 - Olomouc, Divadlo K3, Konvikt UP Olomouc
Čtvrtek 23. 6., 20.00 - Brno, nádvoří Místodržitelského paláce
Pátek 24. 6., 20.00 - Valašské Meziříčí, festival Valašský špalíček

www.dukespecial.com ,http://www.myspace.com /dukespecial,
Duke Special - Our Love Goes Deeper Than This: http://www.youtube.com/watch?v=ZPKEIZ7wm - 2o -
Duke Special – Freewheel: http://www.youtube.com/watch?v=WuanDqXjD - Uc -

Zdroj textu i fotografií Jiří Sedlák, ArtsmarketingKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0292 s