Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 28.2.2020, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 506
Publikovaných článků: 12820
Komentářů: 11058


MěřeníRony Plesl a Transparency Nation v Doxu

20.06.2011   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ateliér skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze představil na výstavě v Centru současného umění DOX výběr z nejlepších studentských prací. Pod vedením ak. soch. Ronyho Plesla vznikly skvostné kousky, které v běžné obchodní síti nenajdete. Kochat se můžete do 30. června.

Výstava Transparency Nation nabízí náhled na různé přístupy k práci se sklem. Šestnáct studentů včetně pěti stážistů a také vedoucího ateliéru, Ronyho Plesla, a jeho asistentů nabízí veřejnosti ukázku toho, jak lze tvarovat sklo. I když se objekty liší velikostí, formou i funkcí, tak jednu spojitost mají - transparentnost.
Sklo prochází obrovským technologickým a s ním spojeným estetickým vývojem. Ateliér skla na toto vše reaguje a k silné výtvarně řemeslné tradici chce přidat větší důraz na současné pojetí výtvarného umění a designu. Sklo je sice ojedinělý, a zvláště v Čechách výjimečný fenomén a materiál, ale to není samospasitelné, jak je vidět na mnoha rovinách sklářského školství, průmyslu i výtvarné činnosti“, říká vedoucí Ateliéru skla Rony Plesl.

Rony Plesl

Výstava je rozdělena do dvou sekcí. První rozsáhlá část představí volnou tvorbu studentů, druhá část projektu, prodejní výstava prezentovaná v designshopu DOX by Qubus, patří užitým artefaktům, které byly realizovány za pomoci českých skláren Ajeto, Janštejn a Kavalier. Návštěvníci tak mají unikátní příležitost zakoupit díla mladých českých designérů.
Obě části výstavy se vzájemně doplňují a prolínají a nabízejí komplexní pohled na současné sklo.

Název výstavy Transparency Nation odkazuje k pojmům transparentní, jednoduchý, průhledný, přímočarý, čistý, nezkorumpovaný, pronikavý, průsvitný, prolínavý, viditelný, přehledný. Tato synonyma vyjadřují na jedné straně myšlenkový koncept výstavy, ale jsou také parafrází směru, kterým se sklářský ateliér na VŠUP ubírá. Ateliér se snaží jít cestou tvůrčího designu s přesahem až ke konceptuálnímu přístupu, ze kterého je možno přejít k jakékoliv umělecké disciplíně. „Bod, linie, prostor, půdorys, horizont, obrys, materiál a především světlo, to jsou formální mantinely a vodítka určená všem vystavujícím. Využití nových, hlavně transparentních, materiálů i nových technologií k vytvoření silného emočního a estetického zážitku bude preferováno na úkor klasických sklářských metod“, popsal Rony Plesl směr, kterým se studenti při realizacích ubírali.

Český designér Rony Plesl (1965) absolvoval VŠUP v roce 1990. Je mezinárodně vyhledávaným a oceňovaným umělcem, jehož skleněné objekty zaujímají výsadní postavení v uměleckých sbírkách v Německu, USA, Holandsku nebo Japonsku. Pravidelně vystavuje v zahraničí. Jeho práce je možné spatřit například v interiéru pražské restaurace Bellevue. Ateliér skla na VŠUP v Praze vede od roku 2008.

Publikace
K výstavě vydala VŠUP katalog, který představuje práce všech vystavujících a může být považován za manifest Ateliéru skla.

Kontakty:
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 Holešovice, CZ
www.doxprague.org


Kristyna Pojerová


Zdroj a foto: MediaReport


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2577 s