Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníOběma nohama v Tibetu

23.06.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lapsusy čínské komunistické moci jsou ve světě dostatečně známé, ale s velkým a protichůdným dodatkem. Nic moc o nich většinou nevíme. A když víme, stejně se nic nestane. Čína je velmoc a ty jsou tímto světem tolerovány. K čertu s tím! Zatím detaily hltejme z toho mála, co se k nám dostane. Mikel Dunham napsal nádhernou a potřebnou knihu Buddhovi bojovníci a zve nás s ní do Tibetu. Do kraje léta decimovaného právě Čínou.

Mao Ce-tung se svými rudými hordami vtrhl na území Tibetu v roce 1950 a mýtická země se dlouho otřásala v základech, než si toho svět vůbec všiml. A když se podíváme na důsledky, všimnutí bylo to jediné, co svět učinil. A my v Čechách? Vyvěsíme na výročí Tibetu jejich vlajku skoro na každé druhé radnici, ale s čínským drakem budeme kšeftovat dál. Víte, co to je za trh? A tak k problému přistupuje celý kultivovaný svět. Jeho hranice neznám, ale jeho působnost v tomto koutě Země je čitelná. Je na úrovni nuly. A dalajláma může objet Zeměkouli stokrát a dál vykládat o mírovém řešení problému. Jeho konec v nedohlednu.

Kniha je příběhem desítek tisíc Tibeťanů, kteří se zbraní vystoupili proti zvůli komunistů na obranu toho, co jim bylo svaté. A slovo svaté považuji za klíčové. Je víc jak jasné, že ateisticky zaměřené Číně buddhismus musel silně vadit. Ve své pokroucené hierarchii jejím představitelům musely žhnout oči až nenávistí, že kousek od nich rozvíjejí duševní stránku lidí s daleko větším úspěchem než si novodobé politické náboženství umí vůbec představit. Navzdory počátečnímu Maovu slibu, že bude respektovat buddhismus, byla běžná činnost klášterů v Tibetu tvrdě omezena. Dokonce je vyhazovali do povětří. Mnichy a mnišky nutili ke smilnění, mučili je. Dalajláma se uchýlil do Indie, to víme, méně už, že jej následovaly tisíce stoupenců. V Tibetu je držení dalajlámovy fotografie trestným činem. Co k tomu říct?

Ale toto není příběh o svatých mužích. Ale o statečnosti. O bojovnících provincie Kham v jihovýchodní části země. Jejich věčná touha po vlastní nezávislosti na něčem byla natolik pověstná, že ji ve svých knihách zmiňuje už Marco Polo. Hájili své území tak tvrdě, že se jich báli i ostatní Tibeťané. S morálním kodexem buddhismu se ztotožňovali nejen jako jedinci. Jejich kmeny Amdo a Golog se pod zvednutou vlajku odporu postavily stoprocentně.

Příběh začíná v roce 1947 a prakticky má pokračování dodnes. Je plný khamské nesmiřitelnosti a statečnosti, stejně jako zrady, příběh o dnes již mrtvých i o jejich potomcích. K tomu množství obrázků, mapek, grafů. 400 stran nanejvýš poutavého čtení. Vyprávění o lásce k víře. Literatura faktu s břemenem strhujícího příběhu, pokud za příběh přijmete průběh partyzánské války, ke které se Khumané museli uchýlit.

Mikel Dunham: Buddhovi bojovníci
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
Ikonka
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0279 s