Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníProjeďte se časem – vlakem se Sirem Nicholasem Wintonem

08.07.2011   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jedním dechem by se ovšem hodilo říci – buďte rádi, že jste v tom skutečném vlaku nemuseli jet. Jméno Nicholas Winton dnes zná skoro každý. To on v roce 1939 zachránil 669 dětí před transportem do koncentračních táborů. Dnes, po více jak 70-ti letech, můžete spatřit životní osudy některých „dětí“, poznáte i osobu Sira Nicholase Wintona a také můžete vidět, v jakém rozpoložení byl Adolf Hitler, když byla vyhlášena 1. světová válka. Stačí zajít na pražský Vyšehrad.

Výstavu, která je volně přístupná v plenéru u chrámu sv. Petra a Pavla, pořádá Olga Menzelová Kelymanová, která stojí i za projekty Země krásná neznámá nebo Karlův most 2010. Tím vám napovídáme, že se opět můžete těšit na fotografie a texty, které jsou umístěné na velkoformátových panelech, kterými můžete volně procházet. A co spatříte na Vyšehradě?

Nickyho děti

Výstava Wintonovy vlaky jednak připomíná ono kruté období 2. světové války a mapuje život některých z „Nickyho dětí“. Rozhodně se neobávejte suchých fakt, které si myslíte, že znáte. Výstava nabízí zajímavosti, jako například fotografii davu, který se shromáždil u příležitosti vyhlášení 1. světové války. A v té změti několika set hlav se objevila i jedna povědomá – muž s knírkem pod nosem a patkou. Ano, z davu vyčnívá Adolf Hitler. Rovněž je i přiložena fotografie Hitlera jako batolete, což také není příliš často zveřejňováné. Dalším dokumentem je pak snímek esesmanů, jež obklopují dvojici – ženu a muže, kteří mají na sobě německy psané cedule. Ta ženina tvrdí, že je „prase, protože jde s každým Židem“. Co je napsáno na té mužově, to už zjistěte sami na Vyšehradě.


Winton Train v roce 2009

Abychom ale přešli i do pozitvní roviny, tak se podíváme na děti, které vlakem tehdy cestovaly. Na jednotlivých panelech totiž můžete v podobě fotografií vidět běh času, kterým prošly děti poté, co vystoupily v Anglii z vlaku, který je sice odtrhl od rodiny, ale zachránil jim život. Poznáte, které z nich se znovu setkaly s rodinou, o kolik příbuzných přišly a jak jim válečné skutečnosti změnily život. Rovněž je samozřejmě připomenut i sám Nicholas Winton a také projekt, který se odehrál skoro před dvěma lety. Tehdy, když bylo Siru Wintonovi už 100 let, se vlak na trati Praha – Londýn rozjel znovu. A to včetně některých dětí, které za těch 70 let, pravda, trochu odrostly. Zatímco ale před desítkami let je vyprovázel Nicholas Winton, v roce 2009 je v anglickém cíli čekal Sir Nicholas Winton (titul Sir získal v roce 2002 – pozn.red.).

Opětovné shledání po 70-ti letech...

Výstava Wintonovy vlaky trvá do 31. července 2011. Projekt zaštíli Václav Havel (exprezident ČR ), Miroslava Němcová (předsedkyně PSP ČR), Karel Schwarzenberg (ministr zahraničí ČR), Její Excelence Sian MacLeod (velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v ČR), Jeho Excelence Michael Žantovský (velvyslanec ČR ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska), Bohuslav Svoboda (primátor hlavního města Prahy) a také Woody Allen (filmový režisér a herec).


Sir Nicholas Winton


Zdroj a foto: MEDIALOGUE s.r.o.
Foto v úvodu: Jaroslav Brabec


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0234 s