Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníTipy pro letní čtení: Dejte prostor české fantazii!

12.07.2011   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Můžete balit kufry k moři, nebo jen zastrčit plavky do batohu a vyrazit k nejbližšímu rybníku. Otázka se vyrojí vždy stejná: Co číst? Připravili jsme si pro vás několik horkých tipů na knižní novinky. Co je spojuje? Čeští autoři a hlavně žánr - science-fiction či fantasy. Nechte se pohltit fiktivními světy!

Tip první: Mariňáci (Robert Fabian)

„Nalíčili na ně smrtonosnou past, která sklapla. Člověk by čekal, že budou mít víc rozumu.“ Znovu a nově můžete prožít příběh příslušníků družstva námořní pěchoty, jejichž rutinní akce se poněkud zvrtne... Již čtvrté vydání nejúspěšnější akční military SF. Robert Fabian text po deseti letech znovu přebrousil a přidal přes 200 stran bonusu.

Rozhledna: Robert Fabian patří ke klasikům české science-fiction. Čekejte neustávající akci, napětí i partu pořádně drsných chlapů. Na odpočinkové lovestory nebude místo ani čas. Jen svaly však nestačí. K přežití bude zapotřebí i brizantní intelekt.

Cena: 350,- Kč

(titulka v ikonce)

 

Tip druhý: Otvírač cest (Vladimír Zajíc)

Na zalesněných svazích Gabréty, Korkont i Askebergu, na březích Bílého Albhu i zpěněné Wildahwy se odehrává boj o zemi Boiohemum...
Jak souvisí prastarý Bójský rukopis a záhadné Memorandum k miléniu s tím, co jedné bezměsíčné, hnusně lezavé noci odvážely tři švadrony švédských rejtarů ze zámku Český Krumlov?
...boj, v němž rozhodují ostří seker i mečů, ale především srdce mužů...
Mutace genu G551D je stará 3000 let. Kromě Čech a Moravy se vyskytuje jen na území Británie, Irska, Bretaně a Rakouska. A značí, že v našich žilách stále koluje krev dávných Bóju – strážců kamene, který požírá krev i kosti.
...boj,v němž osud země leží na bedrech Marowrixe, Strážce a Ochránce, Otvírače cest... 

Rozhledna: Fantasy z částečně fiktivní, částečně skutečné slovanské minulosti. Magie v příběhu neruší, naopak, i v jinak běžném prostředí českých luhů a hájů před stovkami let má najednou své pevné místo. Napínavý děj se točí kolem stárnoucího Otvírače a těšit se můžete i na postavy známé z pověstí. V minulosti děj neustrne, potomky rodu vyvolených potkáme i v dnešních dnech. Ač závěr maličko pokulhává a ztrácí na gradaci, před autorem je nutno smeknout jmelím opletený klobouk. Knížce tak snadno uvěříte, že se zdá, jako by před pár staletími se Slovany skutečně byl. Závdavkem vám ještě přidá několik autentických receptur. 

Cena: 215,- Kč

 

Tip třetí: Žoldnéři fantazie - Dálnice ke všem čertům

Benzín je krví dálnice; chlemtají ho čtyřkolá monstra, která udržují život této tepny. Pod městy, kam dálnice vedou, se rozlézá krevní oběh vodovodů, který tepe životem, a v něm i ledacos jiného... Městy, kudy kráčel všeničivý bůh torze, který dal vzniknout sirénám. Do jiného takového města přijede osamělý střelec, aby pomohl mladé dámě v nesnázích... A tak bude i čtenář s postavami procházet městy, jež jsou jako labyrinty, aby nakonec stanul v nejstarším ze všech Labyrintů tváří v tvář ohyzdné rohaté bestii.

Rozhledna:  Žoldnéři fantazie jsou povídkovou sbírkou a pro tentokrát nutno říci, že výběr rozhodně nekulhá - naopak, klusá jako skvěle stavěná klisna, které za prvním rohem narostou křídla a změní se v Pegase. Máte rádi fantasy s příměsí road tripu, nebo městkou imaginaci promítající dávné bytosti dodnes podobně, jako v Shadowrunu? Pak se v Žoldnéřích určitě nezklamete.

Cena: 215,- Kč 

 

Tip čtvrtý: Daemonica - Hovězí v žaludku; 2. díl - Andělské rakvičky

(Martin D. Antonín) 

V druhém díle Daemonicy pokročíte ve svém vzdělání na netušené mety a odhalíte, za co dostanete dva démony zdarma, zda se operace Svatý Rohatec vymkla kontrole, koho pasou pražští bačové, kolik zatáček má Přímočarý plán, který český mág nosí nejpohodlnější papučky a jakou barvu špendlíku má konec světa.Název knihy probouzí chuť na křupavé cukroví a nadýchanou šlehačku, takže Vás ohledně těchto rakviček raději varujeme:
OBSAHUJÍ STOPOVÉ MNOŽSTVÍ ANDĚLŮ
Vlastně víc. O dost. Pokud tedy nemáte rohy, spolkněte sliny a tuto knihu nejezte, ale čtěte. V opačném případě se Arnošt Hovězí distancuje od veškerých Vašich zažívacích potíží a jedním si buďte skutečně jistí: On už o žaludku ví všechno.

Rozhledna: V na první pohled podivné fantasy čekejte pozadí dobře propracovaného světa a systému, originalitu i pamflet na společnost plnou byrokracie, včetně lehce smazatelného kontrastu dobra a zla. Knížka plná andělů a démonů a jednoho smrtelníka nudícího se v žaludku není pro každého. Asi stejně, jako ne každý zůstane v ohromení div ne posvátném, nad zjevením v přiléhavém kostýmku vonícím latexem a botách na podpatcích tak vysokých, že se dá do nebe nakouknout i bez křídel. Ale pokud jste ti praví, knížka vám sedne jako peklem ulitá...

Cena: 333,- Kč 

Tip pátý: Dračí mor (Jana Rečková)

I draci mohou onemocnět. A zemřít. Není proto divu, že potřebují lékaře. I když je to obyčejný... člověk. Příběh, odehrávající se v minulosti světa vynikající povídky Hic sunt dracones, která vyšla ve sborníku Legendy: Draci, vás zavede do světa, který leží hned vedle toho našeho. Stačí jen použít tu správnou sadu smyslů. A draci to umí. Jenže teď se jejich světem šíří neznámá epidemie, která mnohé zabíjí a některé mění. Dokáže ji zastavit otrok ze světa lidí? A bude vůbec chtít?


Rozhledna:  Klasická fantasy, která by mohla posloužit jako učebnice výchově multikulturality na druhém stupni základních škol. Spíše odpočinkový děj, ve kterém se krev nepění ani nad občasnou šarvátkou, se zavděčí spíše ženám. Ne, nebojte se, do červené knihovny má ještě daleko. Nebo snad měla někdy Esmeralda pletky s draky? 

Cena: 225,- Kč


 

Tip šestý: Temní ilumináti (Jan Pohunek)

Blíží se konec roku 2012. Blíží se i konec světa? Co nám k tomu řekne hrdina příběhu, Jaroslav Malina řečený Generál: "Mnozí z vás mě neznají. Já jsem vás taky donedávna neznal, maximálně jsem o vás slyšel a nevěřil. Pak mi ovšem někdo zabil všechny lidi ze skupiny, poštval na mě dva psychopaty, o kterejch jsem si do tý doby myslel, že vražděj akorát trempskou píseň, řek mi, že realita je jenom to, co si z ní kdo udělá, změnil mýho nejlepšího kamaráda v chodící mrtvolu, unes vám krále a teď s nim určitě dělá něco hnusnýho, zřejmě se chystá zničit svět takovej, jakej ho známe, a taky mě vošukal, aniž by mi ráčil sdělit, že je to jednosměrná jízdenka do toho vašeho polosvěta...Eh. Nejedná se ve všech případech o stejnou osobu," upřesnil Generál zbytečně, když si všiml, že Biona rudne. O osudu světa, tak jak ho známe, se rozhodne v České kotlině!

Rozhledna:  Svižná a servítky si neberoucí fantasy ze současného Česka. Nenechte se odradit infantilitou zavánějící obálkou, pokud vám v žilách putuje kulhánkovská krev, směle do toho! Akce střídá akci, bájné bytosti se trousí kanály a aluze létají textem snad ještě častěji, než u Terryho Pratchetta. Filozofii tu nehledejte, jen trochu potřeštěný svět protkaný humorem i zapomenutou magií doplněnou o pár dávek ze samopalu. 

Cena: 185,- Kč 

 

Knížky vydalo nakladatelství Straky na vrbě - www.straky.cz

 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0226 s