Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.11.2023, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13619
Komentářů: 11402


MěřeníMyra: Město svatého Mikuláše končí v rozvalinách

21.07.2011   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jaká postava se vám vybaví při vyřčení názvu města Myra? Správná odpověď zní svatý Mikuláš. Vydejme se v jeho stopách do ruin starověkého města, které má svým návštěvníků co nabídnout i dnes…

Ve starověku platí dnes v Turecku ležící Myra za baštu kadidelnického obchodu. Proslulý je i zdejší amfiteátr. Dokud jej roku 141 před naším letopočtem  nezbortí jedno ze zemětřesení, hrají se tu ty nejlepší kousky. Místní trpělivě vrství po staletí znovu a znovu kámen na kámen. Za čas jim jejich opravy živel opět rozválí po okolí. V jeho majestátním půlkruhu můžete korzovat i dnes. Než vylezete na nejsvrchnější ochoz, stěží popadnete dech.

 


 

Jako připomínka pomíjivé lidské schrány vám hned do očí padnou i unikátní skalní hroby. Archeologové se shodují, že do skal vytesané hrobky mají připomínat lýkijské domky. Jejich stáří se odhaduje až na páté století před naším letopočtem.

 

 

Při návštěvě Myry nesmíme opomenout svatého Mikuláše, který město proslaví po celém světě tak, že neupadne v zapomnění ani dnes. Na noc z 5. na 6. prosince se těší nejedno dítě. Velké dary budou až pod stromečkem, teď je na řadě ovoce a případně i brambory – samozřejmě dobrosrdečný Mikuláš, hodný anděl a zlý čert. Kdo Mikuláš byl?

 

 

Narodil se nikolivěk v Myře, v Pataře. Prvně na sebe upozorní tím, že své bohatství zděděné po rodičích rozdá chudým. Až přijde do Myry, stane se biskupem. To se pohybujeme pravděpodobně kolem roku 300. Tou dobou je Mikulášovi maximálně 20, na tak vysoký post jde o nebývale mladého muže. Všechny si ale získá skvělou diplomatičností, nebojácností a dobrosrdečností. Stane se patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů.

 

 

Dnešní Myra je padlou slávou starých časů. Okolnímu tureckému městu na jihu země v provincii Antalya se dnes říká Demre. Místním ale označení Myra rozhodně nevadí, naopak, přestože s antickou civilizací toho zase tolik do činění nemají, cítí jistou hrdost… 

 

 

 

Foto: archiv autorky Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0333 s