Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 10.8.2020, svátek má Vavřinec 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12924
Komentářů: 11146


Měření



TV tip - KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ

22.07.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pohádka pro dospělé? Horor? Parodie? Fantazie? Životopisný příběh? -To všechno tak trochu může být charakteristikou filmu KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ. Jak se to směstná do jednoho díla slavného anglického režiséra v němž se vedle Matta Damona a Heatha Ledgera zaskví i čeští herci Tomáš hanák, Miroslav Táborský a další?

To už poznají diváci prvního programu České televize, která KLETBU BRATŘÍ GRIMMŮ uvede v úterý 26. července. Původní záměr režiséra Terry Gilliama bylo natočit životopisný film o známých německých bratřích, kteří prosluli sepisováním pohádkových příběhů, strašidelných ale tak pěkných, že je dětem čteme dodnes. Ale nebyl by to režisér proslulý jako jeden z kultovních Monty Pythonů, aby si jejich životopis neokořenil dávkou skutečně originálního humoru a nepustil si se scénáristou Ehrenem Krugerem fantazii na špacír. Sice bylo od začátku jasné, že tahla kombinace nebude moc pro děti, ale i dospělí mají nárok na svoji porci kouzel a čar, nadsázky, dobrodružství a hororu. Ostatně Terry Gilliam si už podobný postup vyzkoušel v DOBRODRUŽSTVÍ BARONA PRÁŠILA a jak uvidíte vizuální efekty a fantastická kouzla mu někdy jdou lépe než práce s živými lidmi.

Abychom uvedli čtenáře do děje: Oba bratři Grimmové Wilhelm a Jakob (Matt Damon a Heath Ledger - viz foto v závěru) putují světem. Dětství prožili v chudobě a oni se rozhodli, že živořit je nebaví. Při svých toulkách využívají pověrčivosti tehdejších německých venkovanů a za patřičný obnos vyhánějí z lesů i domů zlé duchy, čarodějnice i jiné potvory, na něž venkov věří. Podvod však jednoho dne praskne a povedení bráškové jsou předvedeni k francouzskému veliteli (Francie tehdy v 19. století okupovala Německo). Tento sadistický zloduch jim dá vybrat mezi mučírnou nebo zvláštním úkolem - vyjít do obávaného marbadenského lesa, kde se už delší dobu ztrácejí malé holčičky (dalo by se možná říci "Červené Karkulky"). Grimmové se nejprve domnívají, že v lese řádí konkurence, ale brzy zjistí, že se tam opravdu dějí kouzla. Rázem se ocitnou uprostřed pohádky, v níž hraje významnou roli zlá královna ze zakleté věže (Monica Bellucciová), která chce v krvi nevinných dívenek najít svoji ztracenou krásu (podobně jako Čachtická paní). Ještě, že ve vesnici žije krásná Angelika (Lena Heaedeyová) ovládající jako Xena bojová umění a mající silně vyvinutý orientační smysl. S její pomocí boj s kouzly, Tomášem Hanákem jako vlkem i s francouzským velením vyjde vítězně...

Film je obtížné jednoznačně hodnotit. Výtvarné vize jsou znamenité, spojení fantazie a reality přesvědčivě funguje, černý humor, pro Gilliama tak typický, trochu zaniká ve směsici efektních trikových scén a jako informaci o dílech spisovatelů se mnoho nedozvíte. Přesto jde o efektní podívanou hrající si s motivy oblíbených pohádek, jejíž některé scény vám zůstanou v paměti trvale (např. požár kouzelného lesa nebo obživnutí hroudy bláta ze studny a jeho přetvoření ve zlého "perníkového" mužíčka). Sice trochu chaos, ale chaos zajímavý, barvitý a napínavý. Snímek vznikl v britsko-české koprodukci a realizoval se v naší zemi v roce 2006 za účasti početného českého štábu i herců.
Zdroj foto: fdb.cz (SPI)
****************************************************************
KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ
(The Brothers Grimm),
Velká Británie/ČR 2006, režie Terry Gilliam,
v České televizi na programu ČT 1 v úterý 26. července od 22,20 hodin



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.06 s