Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníLidské poznání je omezené

11.08.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Náročné teoretické výsledky moderní fyziky kráčejí k laickému čtenáři. Spojení speciálních fyzikálních koncepcí do jediné, jež by vyjadřovala jejich realitu. Spíše filozofické pojednání než kosmologický výklad. Zkušení vědci a autoři Stephen Hawking a Leonard Mlodinow představují další společnou knihu Velkolepý plán, vrcholící, jak jinak v 21.století, M-teorií.

Věda, podle autorů, obvykle pracuje s modelem, který využívá toho, co o realitě víme, či aspoň s tím, co je o ní dostupné a to i ve vědeckých teoriích a zejména aplikacích vsazených do praxe. To je fundament, na kterém buduje model nový, patřičně zdůvodněný a posouvá tím hranice lidského poznání. Nic složitého, že. Jen se složitými záležitostmi zabývá a oni dva jmenovaní se starají o to, aby se srozumitelnou formou dostala co do nejširšího okruhu uživatelů. Stručně, konají nám velmi záslužnou osvětu.

Esejistický styl, otázky, které by měly zajímat každého z nás, eseje zbavené školometské rétoriky, posunuté především k pochopení příčin dění kolem nás, vesmírem především. Nejedná se o vědecké doktríny, ale z nich pochopitelně vychází. Osm velkých kapitol nás provede od první (Záhada existence) po finální (Velkolepý plán). Dozvíme se, jak chápat realitu, co nazýváme teorií všeho a jestli my si zvolili vesmír, nebo on nás. Co myslíte vy?
 
Najdeme zde bohatý glosář a zejména rejstřík vědeckých pojmů s logickou a srozumitelnou jejich charakteristikou a užití jich v textu knihy i s umístěním na jejich stranách. Pro orientaci v nich velmi potřebné. A světe div se, kromě grafů a téměř realistických nákresů i kreslené vtipy s popisky k dané tématice. Co tento: Jakýsi boss telefonuje. Tady záznamník, ozve se. To mi nevadí, odpovídá křepce náš chlapík. Já jsem hologram.

Zaujala mě informace o vidění. Vidíme proto, že náš zrak se vyvinul pro vnímání záření vlnových délek běžných pro naše slunce a potencionální návštěvník z jiné galaxie může být v naší soustavě klidně nevidomý, protože jeho vidění bude uzpůsobeno jeho slunci.

Sumasumárum, kniha, jež obohatí nefyzika o dost podstatných poznatků. A porozumí jim.

Stephen Hawking, Leonard Mlodinow: Velkolepý plán
Vydala ve spolupráci nakladatelství Argo a Dokořán v roce 2011
Obálka
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0227 s